Výzkumníci na místě objevili 30 zlatých a 72 stříbrných mincí, pokrytých částečně zeminou a korozními produkty, některé stříbrné mince byly slepeny do svazků o několika kusech. Jedná se tedy o nejvýznamnější mincový nález z Moravskoslezského kraje. „Na základě datace nejmladší složky nálezu reprezentované pražskými groši krále Vladislava II. Jagellonského lze konstatovat, že byl depot uložen do země po roce 1479. Obsahuje 30 zlatých uherských dukátů, 63 pražských a 9 míšeňských grošů. Představuje důležitou sondu do struktury zlatého a stříbrného mincovnictví koncem 15. století. Jedná se také o pozoruhodný hmotný pramen k vývoji tehdejších hospodářských a politických dějin,“ říká o nálezu proděkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Ilona Matejko-Peterka. Jeho tržní hodnota se pohybuje kolem 1 200 000 korun a kulturněhistorická hodnota představuje zhruba trojnásobek této částky.
Výzkum byl provedený v severní části bývalého předhradí hradu opavských vévodů později přestavěného na zámek, a kromě mincovního pokladu přinesl i další poznatky o středověkém osídlení tohoto místa. Ředitel ostravského odborného pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula upřesnil, že výzkum odhalil také doklady o osídlení před založením města na přelomu 12. a 13. století a v jeho raných počátcích v 1. polovině 13. století.
Nalezené mince si můžete prohlédnout v prostorách Galerie Eisler v Obecním domě v Opavě od čtvrtka 16. do neděle 19. května 2024, vždy v čase od 10 do 18 hodin. Poté budou uloženy v ostravském archeologickém depozitáři.
Foto:
Detail nalezené stříbrné mince před konzervací
NPÚ, Martin Kahoun, 2023
Průběh konzervace nalezené stříbrné mince
NPÚ, Martin Kahoun, 2023
Záběr výzkumu v areálu školního hřiště na ulici Praskova z dronu
NPÚ, Jindřich Hlas, 2024
Soubor zlatých a stříbrných mincí po konzervaci, nález v originální torzálně dochované keramické nádobě
NPÚ, Roman Polášek, 2024
Nalezený soubor zlatých a stříbrných mincí
NPÚ, Roman Polášek, 2024