• 03.05.2024

Spustili jsme registrace k 10. ročníku soutěže Opavský Robocup

10. ročník Opavského Robocupu se odehraje 20. května. Tradiční soutěž, kterou pořádá Ústav informatiky pro střední školy, nabízí také v letošním jubilejním ročníku řešení robotického úkolu o hodnotné ceny. Zváni jsou všichni zájemci o informatiku a robotiku z řad středoškoláků…
  • 02.05.2024

Dva čerstvé festivalové úspěchy studentů Audiovizuální tvorby

Poslední týden byl pro filmovou tvorbu Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby nadmíru úspěšný. Magisterský dokumentární film Víta Kanyzy Jeden den na Haiti získal Grand Prix v kategorii Best Feature Documentary na Prague International Film Award a hraný film Michaela Klemma Cenu poroty na International Film Festival Ostrava. Zatímco tvůrci Absolutní shody si na festivalové ceny už zvykli – na české i mezinárodní scéně jich získali už šest. Pro dokument Jeden den na Haiti to však bylo premiérové festivalové uvedení, a tedy první cena.
  • 29.04.2024

Dolní Slezsko a jeho vazby na země Koruny české

V minulém dubnovém týdnu uskutečnili studenti historických oborů Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v rámci specializovaného předmětu čtyřdenní poznávací zájezd zaměřený na krásy Dolního Slezska.
  • Lukáš Wicha
  • 18.04.2024

Vzdělávací akce STARS EU: STARS Talks, BIP a Open Science / Open Data

Duben nabízí rozmanitou nabídku zajímavých příležitostí k obohacení znalostí, a to díky třem nadcházejícím akcím pořádaným aliancí STARS EU: STARS Talks, BIP Pedagogických Inovací (učitelé učitelům) a školení v oblasti Open Science a Open Data. Tyto akce poskytnou účastníkům, kteří si chtějí rozšířit své obzory, cenné poznatky a vzdělávací zkušenosti. Všechny uvedené akce se budou konat v angličtině.
  • 17.04.2024

Exkurze na pracoviště Oddělení archeologie, Slezského zemského muzea

Dne 15.4. se posluchači prvního ročníku studijního programu Archeologie, zúčastnili exkurze v rámci předmětu Archeoinformatika, na pracoviště Oddělení archeologie, Slezského zemského muzea. Vedoucí pracoviště pan dr. Jiří Juchelka, nejprve studenty seznámil s bohatou historií nejen muzea, ale také samotných archeologických sbírek až po vznik oddělení, které samostatně funguje již pátým rokem. Věnuje se jak primární sbírkotvorné činnosti, tak terénní archeologické práci s vědeckými výstupy.
  • 17.04.2024

Vladimír Birgus představuje své fotografie na dvou pražských výstavách

Vedoucí Institutu tvůrčí fotografie, pedagog, historik fotografie a kurátor Vladimír Birgus oslavuje své životní jubileum dvojicí výstav v Praze. První výstava nazvaná ČERNÁ A BÍLÁ: Fotografie ze 70. – 90. let byla otevřena 10. dubna 2024 v galerii Czech Photo Centre v Praze.
  • 15.04.2024

Ústav informatiky slaví dalšího absolventa doktorského studia

RNDr. Jiří Martinů si od 20. února 2024, kdy úspěšně složil státní doktorskou zkoušku a obhájil svou disertační práci, připisuje za jméno titul Ph.D. Stává se tak dalším úspěšným absolventem doktorského studia v programu Autonomní systémy na Ústavu informatiky.
  • 11.04.2024

Přednášky Jazykovědného sdružení ČR

Zveme vás na přednášky opavské pobočky Jazykovědného sdružení ČR, které proběhnou v úterý 16. a 23. dubna 2024 v čase od 15:30 do 17:00 hodin v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě na Masarykově třídě 37 v Opavě. Hlavními tématy budou tvary a tváře eseje z pohledu lingvisty a problematika a nácvik výslovnosti u zahraničních studentů českého jazyka.
  • 09.04.2024

Jan Vlček – Všechno je v… diagonále

Bezmála na den přesně se Galerie Hauerova 4 znovu po dvou letech otevírá Janu Vlčkovi. První výstava se jmenovala hravě Pjekná chiba a byla co do zastoupených výtvarných žánrů velmi pestrá.
  • 08.04.2024

Vernisáž výstavy 34 Photographs from Poland studenta ITF Adriána Švece

Dne 4. 4. v 18:00 proběhla v pražské fotografické galerii Teleport vernisáž výstavy 34 Photographs from Poland slovenského fotografa Adriána Švece.