Letecké snímkování

Dne 18. května 2012 provedli studenti SU letecké snímkování míst v okruhu Oldřišov, Opava-Jaktař, Hradec nad Moravicí, Opava-Kylešovice, Hlučínsko. Dokumentována byla krajina, se zaměřením na říční nivu, terénní útvary s příznaky zaniklých vodotečí, pramenné pánve; zvláštní pozornost byla věnována konkrétním archeologickým lokalitám (především Opava-Jaktař, Opava-Kylešovice, Oldřišov, Kravaře-Kouty).

Na vlastní samostatnou leteckou prospekci byli studenti připravováni dlouhodobě, v rámci výuky předmětu Terénní prospekce v archeologii a její podpora přírodovědnými a technickými metodami. Uvedeni byli do historie leteckého průzkumu, samostatně připravovali přehledy lokalit, které lze pozorovat z výšky na mapových serverech (včetně serverů, které dovolují šikmé nahlížení terénu, blízké výstupům snímkování z letadla). V modelové rovině byly při výuce procvičovány i praktické prvky, zahrnující organizaci práce při vlastním snímkování.

Studenti vytvořili už v průběhu semestru tříčlenné skupiny odpovídající osádkám pracujícím v kabině letounu. Každá taková skupina v rámci předletové přípravy připravila svou vlastní trasu letu a vyznačila jí ve výřezech ze serveru Mapy.cz. Na mapových serverech následně studenti ověřovali konkrétní cíle příští dokumentace z výšky.

Nasnímané záběry byly částí účastníků upraveny do podoby prezentací, s prostorovou identifikací míst, další odevzdali soubory s fotografiemi. V některých případech se podařilo společně analyzovat snímky a kontrolovat potenciální archeologický obsah. Pro další je zapotřebí následná kontrola a podrobná verifikace s podporou mapových serverů, popřípadě také výjezdy do terénu, v zájmu podrobného průzkumu.

Letové práce realizovali piloti Aeroklubu Zábřeh. Celkem bylo uskutečněno 8 vzletů, o délce zhruba 20 minut (uskutečněno mezi 10.42 až 14.17 hod). Poslední posádky snášely značné turbulence, které by už v další části dne vylučovaly pozorovací lety daným typem letadla.