JARO. ZÁŽITKOVÁ DEGUSTACE V DOBĚ KORONAVIRU

  • Kamila Návratová
  • 20.04.2020
Pod názvem Čtvero ročních období připravují Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži, správa zámku Raduň, a Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě cyklus historické gastronomie, který proběhne v rámci Kulturně-historického festivalu Raduň v sedmi staletích. Zájemcům představí tradiční i exkluzívní pokrmy využívající sezónní suroviny, ingredience běžně dostupné na dobových trzích i speciality typické pro šlechtický, měšťanský či venkovský stůl.

    Tematické ochutnávky a menu jsou inspirovány zámeckými kuchařskými knihami a regionálními receptáři z 19. a 20. století. Spolu s doprovodnými přednáškami se jejich prezentace odehraje v podmanivém prostředí areálu klasicistního zámku v Raduni na Opavsku. Historická gastronomie přináší aplikaci výsledků výzkumu projektu NAKI II DG18P02OVV067 Kulinární dědictví českých zemí: paměť, prezentace a edukace řešeného Filozoficko-přírodovědeckou fakultou Slezské univerzity v Opavě.

Zámek Raduň byl spolu s dalšími objekty Národního památkového ústavu kvůli epidemiologické situaci v souvislosti s nákazou COVID-19 dočasně uzavřen, a první díl cyklu – JARO – plánovaný na 25. dubna 2020 musel být zrušen, Z iniciativy kastelánky raduňského zámku Markety Kouřilové, ve spolupráci s univerzitním týmem projektu Kulinární dědictví českých zemí (NAKI II) pod vedením Ireny Korbelářové, proto začal postupně vznikat na uvedené téma kulturně historický video-program s prvky experimentální návodné gastro-show. 
Přípravu neobvyklé prezentace podpořil Zemský archiv v Opavě a zámek Hradec nad Moravicí. Filmové realizace video-události se ujal tým Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby v čele s Monikou Horsákovou, který zachytí aktéry přímo v zámeckých interiérech i v retro-kuchyni návštěvnického centra Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Vzhledem k tomu, že realizace musí probíhat s respektováním současných omezení, děje se řada kulinárních experimentů i v domácích kuchyních, filmový štáb tvoří jen minimum osob a aktéři vystupují na scéně osamoceni, režírováni jen vzdálenými pokyny. 
Zájemci se mají přesto nač těšit: poznají zámek Raduň v podobě, kterou mu během 19. století vtiskli členové rodů Larisch-Mönichů a Blücherů z Wahlstattu, i jeden z mála dochovaných šlechtických receptářů z Opavska spojený s nedalekým zámkem Hradec nad Moravicí a jeho majiteli Lichnovskými z Voštic a Wardenbergu. Především ale video-událost umožní nadšencům pustit se do kulinárního kouzlení ve stylu 19. století a podle návodných ukázek si připravit jarní menu v historickém stylu. 
V době, kdy panují jen velmi omezené možnosti, budou moci díky video-programu navštívit některou z pamětihodností, a tak trochu jinak nahlédnout na minulost moravsko-slezského regionu.  Divákům nabídneme nejen on-line ochutnávku jarních aristokratických jídel, ale zájemcům o aktivní zážitek poskytneme možnost vyzkoušet si doma něco z kuchařského umění našich předků. A možná si i pochutnat. Čeká je například delikátní chřest nebo nadívané telecí ptáčky. Pro zámek Raduň je to možnost zůstat v kontaktu se svými návštěvníky i v mimořádných časech a pro univerzitní odborníky zase zkušenost, jak využít své znalosti a dovednosti nabyté při výzkumech pro podporu profesních partnerů z praxe a podělit se o ně s veřejností. 
Video-program bude dostupný všem zájemcům o regionální památky a historickou gastronomii prostřednictvím webových stránek a facebooku.

Autoři: Projektový tým NAKI II.