Úspěch v alianci STARS EU: První kroky k Horizon Europe s projektem ICoNE

  • Lukáš Wicha
  • 23.09.2024
Spolupráce v alianci evropských univerzit STARS EU, které jsme součástí od roku 2023, již produkuje první výsledky směrem k získání excelentního výzkumného grantu Horizon Europe. Konkrétně se jedná o projekt s názvem ICoNE (Innovation Through Connected Networks for Entrepreneurship).

Text: Dalibor Šimek

V projektu jsme společně s 5 partnerskými univerzitami (Hanze University of Applied Sciences, Polytechnic Institute of Bragança, University West, University of Franche-Comté a Aleksandër Moisiu University of Durrës). Mimo to jsou v projektu také 3 partneři z aplikační sféry (firmy). Projekt vznikl zejména díky podpory ze strany STARS EU, který přípravu projektu podpořil tzv. Seed Grantem, díky čemuž jsme získali externí pomoc a průvodce při tvorbě projektové žádosti.

Projekt samotný bude usilovat o propojení a rozvoj inovačního ekosystému v regionu a stěžejní roli zde budou hrát tzv. Regionální akcelerační programy (RAP). Budeme vycházet ze vzoru z Nizozemí, kde velmi dobře funguje takovýto program s názvem Noorderlingen, a v projektu budeme tento příklad dobré praxe přizpůsobovat podmínkám jednotlivých univerzit a následně jej pilotně zavádět. Cílem RAP je pomoci s akcelerací studentských podnikatelských projektů a tím přispět k rozvoji nejen studentů samotných, ale také k rozvoji inovačního a podnikatelského prostředí v regionu. Na tvorbě i samotné realizaci se budou podílet místní partneři (Moravskoslezské inovační centrum, Krajská hospodářská komora) a společně se budeme propojovat s dalšími inovačními ekosystémy, které se tvoří kolem univerzit v ostatních regionech, kde bude RAP pilotován (Francie, Portugalsko, Albánie).

Projekt je plánován na 2 roky s celkovou alokací 500 tis. EUR. Za Slezskou univerzitu se projektu účastní tým z Obchodně podnikatelské fakulty – Dalibor Šimek, Pavel Adámek, Radka Bauerová, Šárka Zapletalová, Jana Šimáková, Tomáš Pražák, Roman Šperka a Tomáš Gongol. Náš tým bude mít v případě úspěšnosti projektu na starosti právě vedení a organizaci pilotního zavádění RAP napříč regiony a také následnou tvorbu „kuchařky“, díky které by mohly tento příklad následovat i další univerzity v Evropě.

Věříme, že projekt má i v těžké mezinárodní konkurenci šanci uspět a rozšířit tak aktivity Slezské univerzity o další program cílený na podporu podnikání okořeněný mezinárodní spoluprací, a to vše na vědeckém základě.