Na prestižní konferenci v Řecku vystoupila též lingvistka ze Slezské univerzity

• Kamila Návratová
  • 01.11.2023
Doktorka Magdaléna Lapúniková z Ústavu bohemistiky a knihovnictví FPF SU se zúčastnila věhlasné mezinárodní konference funkčně zaměřených lingvistů, která se letos konala na Katedře filologie Peloponéské univerzity v řecké Kalamatě. Česká vědkyně mimoto vystoupila rovněž na výročním zasedání Mezinárodní společnosti pro funkční lingvistiku, kde prezentovala nejen Českou republiku, ale též Slezskou univerzitu.
    Ve svém konferenčním příspěvku doktorka Lapúniková představila vlastní výzkum nejčastějších zdvořilostních formulí v současné češtině a francouzštině s ohledem na možnosti jejich vzájemného překládání. Součástí výzkumu bylo i dotazníkové šetření, které vědkyně provedla v České republice a ve Francii, kdy zkoumané jevy hodnotili rodilí mluvčí obou jazyků. Zjištěné informace pak autorka porovnala s výsledky vlastní kontrastivní korpusové analýzy, při které vycházela z dat digitálního paralelního korpusu InterCorp.
    Konferenci s celosvětovou účastí lingvistů pravidelně pořádá Mezinárodní společnost pro funkční lingvistiku (v originále Societe internationale de linguistique fonctionnelle) sídlící v Paříži. Letošní ročník, který se konal ve dnech 17. až 20. října, hostila Peloponéská univerzita v Řecku. Čtyřdenní program tohoto setkání probíhal převážně ve francouzštině a nabídl mnoho zajímavých přednášek vědců z různých zemí světa: vedle již zmíněného Řecka a Francie též například z Japonska, Číny, Spojených arabských emirátů, Kataru, Švýcarska, Španělska, Rumunska či Konžské republiky. Celá akce tak rovněž poskytla výjimečný prostor pro jednání o budoucí mezinárodní spolupráci.

Jakub Záhora
s využitím podkladů Magdalény Lapúnikové

Mezinárodní lingvistická konference v řecké Kalamatě