Vernisáž výstavy – Hana Puchová V domě

• Kamila Návratová
  • 25.04.2023
Zveme vás na vernisáž výstavy, která se uskuteční 26. dubna v 16.30 hodin ve fakultní Galerii Hauerova 4.
Hana Puchová (*1966 v Ostravě) patří mezi nejvýraznější a zároveň nejpozoruhodnější autory současné české výtvarné scény. Debutovala v druhé polovině osmdesátých let v Ostravě, kde patřila do okruhu dnes již kultovní umělecké skupiny Přirození. V letech 1991–1997 studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru ilustrace Jiřího Šalamouna. Absolvovala také studijní pobyt ve francouzském Marseille. Po studiích se do Ostravy vrátila. Vedle nezávislé tvorby vyučuje řadu let výtvarnou a pracovní výchovu na Církevní základní škole Přemysla Pittra v Ostravě-Přívoze.

V opavské Galerii Hauerova 4 vystavuje obrazy z připravovaného cyklu „Kuchyně Gorkého“. „Líbí se mi pracovat s různými žánry – ať už jde o portrét či zátiší – a pokouším se přivlastnit si je. Ve své práci se zabývám různými osobními událostmi a pseudoudálostmi, často i přes značnou stylizaci dost popisně. Záleží mi na struktuře malby, různých drobných gestech a výrazu,“ upřesňuje Hana Puchová.

Jak kdysi poznamenal jeden z prvních kurátorů jejích výstav Jan Balabán: „Zvláštním způsobem zadržuje cosi z dětského vidění.“ Její obrazy jsou hravé, lyrické a zároveň syrové. Hana má zvláštní schopnost ve svých malbách doslova zastavit čas. Je v nich slavnostnost i obyčejnost všedního dne. Sálá z nich nostalgie i harmonie. Doslova vás k sobě přikovají, donutí vás se zastavit a uvědomit si, že štěstí, radost a kvalita života se mnohdy ukrývají v maličkostech.

Text: Monika Horsáková (kurátor výstavy)

Výstava potrvá do 17. 5. 2023

[GALERIE HAUEROVA 4] Po–Pá 10.00–18.00 hod.