Březnový Robotický X-boj bavil žáky základních škol

• Kamila Návratová
  • 03.04.2023
Robotický X-boj je zábavnou soutěžní akcí pro žáky 1. stupně základních škol. Odložený 3. ročník se konal dopoledne 23. 3. 2023 v UniPoint návštěvnickém centru v OC Breda&Weinstein. A o zájem ze strany základních škol nebyla nouze.
„Jednou z hlavních myšlenek Robotického X-boje je popularizace robotiky a algoritmického myšlení směrem k dětem na základních školách,“ říká dr. Kamil Matula, který byl letos hlavním organizátorem této akce a dodává, „pro žáky připravujeme několik stanovišť. Věříme, že se u nich nejen zapotí, ale také pobaví a hravou formou se tak i něco nového dozvědí nebo ověří, co již znají ze školy.“

Žáci 1. stupně základních škol letos soutěžili ve čtyřech disciplínách. V rámci jedné z nich zkoušeli pomocí jednoduchých kartonových bloků hry Scottie Go skládat algoritmus, který měl robota v aplikaci na tabletu dovést ke splnění úkolu. Dále skládali hlavolam na čas a řešili robotický kvíz. U posledního stanoviště řídili pojízdného robota skrze připravenou dráhu. Ani tento úkol nebyl tak jednoduchý, jak by se na první pohled zdálo.

„Bez mých úžasných kolegyň a kolegů by se akce nikdy nemohla povést, proto děkuji celému organizačnímu týmu – dr. Anně Novotné, dr. Radce Polákové, dr. Jindře Plankové, dr. Danielovi Valentovi, Dr. Jiřímu Martinů,“ jmenuje dr. Matula tým z ÚI, který se na organizaci akce podílel. „V budoucnu bychom rádi v pořádání X-boje pokračovali. Ohlasy dětí na místě jsou vždy skvělé. Na to, jak si užili soutěž se ptáme i těch nejlepších, když je pozveme k nám do laboratoří robotiky. Těší nás jejich zájem, ale nejvíce nás nabíjí jejich smích a energie, kterou do disciplín vkládají.“

Každý tým si odnáší věcné ceny a diplomy. Ale ten nejlepší je následně oceněn také tím, že si cenu za vítězství a diplom společně se svou třídou vyzvedne v rámci exkurze do laboratoří robotiky Ústavu informatiky.

Letošní Robotický X-boj byl podpořen ESF a MŠMT, operačním programem VVV, projektem CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014696 „Rozvoj VaV kapacit Slezské univerzity v Opavě“

Text, foto: ÚI