Zemřel jeden ze zakladatelů opavských knihovnických studií PhDr. Milan Sobotík

• Kamila Návratová
  • 14.02.2023
Dne 9. února 2023 jsme se naposledy rozloučili s naším bývalým kolegou, jedním ze zakladatelů opavských knihovnických studií, PhDr. Milanem Sobotíkem.
Narodil se 21.3. 1940 ve Zlíně. Po absolvování základní a střední školy vystudoval obor knihovnictví a vědecké informace na Filozofické fakultě UK Praha. Nejdříve pracoval jako knihovník v Okresní knihovně Petra Bezruče. Potom povýšil na vedoucího střediskové knihovny v Kravařích. Po odchodu z opavské knihovny působil ve Výzkumném a vývojovém ústavu Opava. Odtud přešel do střediska VTEI při Domě techniky Ostrava. Byl také soudním překladatelem a tlumočníkem ze španělštiny, redaktorem. Psal také sci-fi příběhy a angažoval se v SFK Ostrava.

Na opavskou Filozofickou fakultu, jejíž počátky jsou spjaty s odbornou gescí Masarykovy univerzity, přišel v roce 1991 už s četnými zkušenostmi z knihovnické praxe. Byl to právě on, jemuž se jako odbornému asistentovi podařilo pro intenzivní spolupráci získat odbornou veřejností plně respektovaného prof. J. Cejpka, jehož čtyřleté působení ve vedení ÚBK (1994-1998) se stalo pro rozvoj knihovnictví na FPF rozhodujícím. Na sklonku své profesní kariéry se věnoval vzdělávání budoucích knihovníků na Slezské univerzitě, kde patřil k velmi oblíbeným pedagogům.

Čest jeho památce!