Soutěžní závěr roku 2021 na Ústavu informatiky

• Lukáš Stavěl
  • 20.01.2022
v závěrečných měsících roku 2021 se na Ústavu informatiky konaly hned dvě soutěže. V listopadu proběhla v galerii Breda & Weinstein soutěž určená žákům základních škol Robotický X-boj a v prosinci se středoškoláci mohli online účastnit tradičního Opavského Robocupu.

Robotický X-boj, soutěž určená žákům základních škol z Opavy, nabídla soutěžním týmům hned čtyři zajímavé disciplíny, které měly prověřit jejich dovednosti při práci s roboty, vědomosti o robotice, algoritmické a logické myšlení. I přes období stále sužované nejistotou kvůli pandemické situaci se soutěže celkem zúčastnilo na 30 dětí ze dvou základních škol v Opavě. 4. listopadu tak celkem devět týmů usilovalo o nejlepší umístění, ceny ze soutěže si však odnesli všichni. Mezi nejlepšími se umístily týmy ze ZŠ T.G. Masaryka, Riegrova 13. Na 1. místo dosáhl tým X-Ray, na 2. místě se umístil tým Brambůrci a na 3. příčce stanul tým Anonym. Během akce bylo dbáno na dodržování veškerých požadovaných opatření. Věříme, že si i tak žáci akci užili, a těšíme se na další ročník.

Opavský Robocup je soutěž v programování robotických systémů pro studenty středních škol, která se na Ústavu informatiky pořádá tradičně. Tentokrát jsme si však museli rok počkat. Aby bylo možné soutěžit za každých okolností, formát soutěže byl převeden do online režimu. Studenti však nebyli ochuzeni ani o dopolední přednáškovou část, ani o samotné odpolední soutěžení. Vše se nám podařilo provést přes rozhraní MS Teams, kde za své počítače při řešení zapeklitého úkolu usedlo 26 studentů ze středních škol v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. Úkol splnilo 14 z nich, nicméně nejlépe si vedl na 1. místě Marek Chwistek z Mendelova gymnázia v Opavě, 2. místo obsadil Jakub Frgal z Gymnázia Zlín-Lesní čtvrť, a na 3. místě se umístil Ondřej Vánský z Gymnázia Jiřího Wolkera v Prostějově. Všem výhercům gratulujeme.

Tři jmenování získali hodnotné ceny v podobě dronů, robotů, herního vybavení a triček soutěže. Každý účastník ale „neodešel“ s prázdnou. Za ceny děkujeme také řadě sponzorů, kteří je do soutěže věnovali nebo přispěli. I když si letos organizační tým mohl po akci v novém formátu oddechnout, již nyní se těšíme na další ročník, ať už na živo, nebo v online prostoru. Pokud už se nemůžete dočkat tak jako my, sledujte webové stránky soutěže na adrese http://opavsky-robocup.slu.cz.

Mgr. Kamil Matula, Ph.D.

Obrázek 1: Jednou z disciplín Robotického X-boje byl také průjezd robota dráhou na čas

Obrázek 2: Účastníci Robotického X-boje ze ZŠ Vrchní v Opavě

Obrázek 3: Účastníci Robotického X-boje ze ZŠ T. G. Masaryka, Riegrova v Opavě