Umělcem v Bělorusku – debata s běloruským spisovatelem Sjarhejem Kalendou

• Kamila Návratová
  • 24.05.2021
Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby a Ústav bohemistiky a knihovnictví ve spolupráci s Ambasádou nezávislé běloruské kultury zvou na debatu se spisovatelem, redaktorem a výtvarníkem Sjarhejem Kalendou. Debata proběhne on-line na FB profilu Filozoficko-přírodovědecké fakulty a to 27. 5. 2021 od 10.00 hodin. Debatu moderuje literární historik a básník Jakub Chrobák.
„Řeč bude nejen o autorově tvorbě, ale také o tvrdých a rozsáhlých represích v Bělorusku, rozpoutaných režimem po zfalšovaných prezidentských volbách. Tyto represe se výrazně dotýkají také tamní kulturní scény,“ upřesňuje vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Monika Horsáková. Pro její podporu a popularizaci v České republice byla v listopadu 2020 v Brně při Centru experimentálního divadla založena Ambasáda nezávislé běloruské kultury.

Sjarhej Kalenda
(Сяргей Календа, nar. 1985 v Kapylu) je spisovatel a redaktor, vzděláním kulturolog hebraista. Absolvoval Fakultu mezinárodních vztahů Běloruské státní univerzity a oddělení literatury a filozofie Běloruského kolegia. Je členem Běloruského PEN klubu a Svazu běloruských spisovatelů. Vydal na tucet prozaických knih, z nichž některé se dostávaly do užšího výběru různých literárních cen, jde např. o autobiografickou zpověď Cesta na konec lůžka (Падарожжа на край ложка), povídkovou sbírku Občas pankáči umírají (Часам панкі паміраюць) či sbírku pro děti Baltské ponožky (Балтыйскія шкарпэткі). S první ženou, výtvarnicí Vasilisou Paljaninou, založil a jako šéfredaktor vydával časopis aktuální prózy Makulatura (vyšlo 10 čísel, jedno z nich bylo věnováno slovenské literatuře), od r. 2017 vydává literární občasník Minkult. Kalenda v dětství absolvoval uměleckou školu hry na klarinet a saxofon, v posledních letech se věnuje i výtvarnému umění a je profesionálním uznávaným kadeřníkem. Aktuálně pracuje na knize o biblických přikázáních a na dalším čísle občasníku Minkult s tématem Virus a volby.