Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby vyrobil znělky pro podcast Národního památkového ústavu

• Kamila Návratová
  • 21.04.2021
Jmenuje se PodCastle a premiéru má každé úterý. Podcast Národního památkového památkového ústavu o památkách, památkové péči a kulturním dědictví má i „opavskou stopu“. Znělku a hudební podkresy pro něj složil Mikuláš Odehnal, pedagog Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby.
„Když se na náš ústav zástupci NPÚ obrátili s dotazem, zda bychom pro ně nevyrobili znělky k jejich novému podcastu, oslovila jsem v podstatě okamžitě Mikuláše Odehnala alias Lišaje, který má už od svého debutového alba Szara pověst jednoho z nejvýraznějších talentů domácí experimentální hudební scény. Jsem ráda, že tuto výzvu přijal a s požadavky NPÚ si dokázal poradit,“ upřesňuje vedoucí ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Monika Horsáková. „Na nabídku jsem reagoval s velkým zájmem. Na začátku jsem pracoval se zvláštním konceptem, kde jsem se snažil zvukově silně zohlednit specifické postavení a charakter NPÚ na poli kulturních institucí. Následně vzniklo několik odlišných variant znělky, která se od původního zvukově-obsahového konceptu posunula více k hudebnějšímu formátu,“ reaguje Mikuláš Odehnal. Národní památkový ústav si nakonec ze čtyř variant vybral dvě. Pracovat bude jak s oním zmíněným zvukově-obsahovým konceptem, tak s jednou ze znělek ryze hudebních.

Spolupráce Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby s Národním památkovým ústavem by měla pokračovat i v dalších měsících. „Společně s územním pracovištěm Ostrava, konkrétně s historiky architektury Martinem Strakošem a Romanou Rosovou, pracujeme na cyklu dokumentů zaměřených na památkovou péči zajímavých objektů v regionu,“ uzavírá Monika Horsáková.