• 12.04.2021

Studentská vědecká konference

Poprvé v online formě (prostřednictvím MS Teams) byla dne 6. dubna 2021 Ústavem bohemistiky a knihovnictví uspořádána jako každým rokem v tomto období Studentská vědecká konference. Na té letošní, která se vyznačovala vskutku hojnou účastí studentů i pedagogů, se připojilo bezmála 60 sledujících. Na konferenci vystoupili studenti napříč všemi ročníky i odděleními našeho Ústavu. Celkem 13 vystupujících rozdělil organizátor dr. Mainx do tří sekcí: bohemistické, kulturně-dramaturgické a knihovnické.
  • 09.04.2021

Rozhovor se studentkou ITF Bárou Reichovou nejen o cyklu fotografií Nezlomní olympionici

Studentka Institutu tvůrčí fotografie a jedna z nejlepších českých sportovních fotografek Bára Reichová se svým cyklem fotografií Nezlomní olympionici získala cenu v soutěži Czech Press Photo a uspěla i v mezinárodní soutěži Sony World Photography Awards. Jak vypadala sportovní příprava vrcholových sportovců během prvního nouzového stavu na jaře 2020? O strastech našich olympioniků se dozvíte z rozhovoru s autorkou celého cyklu Bárou Reichovou i samotných fotografií.
  • 25.03.2021

Historie zábavnou formou. Naši studenti a absolventi produkují videa o Opavském kongresu 1820

Současná situace donutila přesunout do online prostoru nejen výuku, ale také většinu kulturních aktivit. Pozadu nezůstala ani Opavská kulturní organizace (OKO), která ve spolupráci s herci Slezského divadla Opava a studenty a absolventy Slezské univerzity (SU) natočila doprovodné spoty ke zrušené výstavě Opavského kongres 1820: Místa paměti.
  • 25.03.2021

Rozhovor s absolventkou Lucií Fojtíkovou nejen o její práci pro Národní divadlo moravskoslezské

Je absolventkou Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo (KDD) a navazujícího oboru Audiovizuální tvorba (AVT) na Slezské univerzitě. V Opavě rodačka z Frýdku-Místku prožila sedm let vysokoškolského života. Dnes Lucie Fojtíková zůstala věrná světu umění. Pracuje jako vedoucí produkce opery Národního divadla moravskoslezského a já jsem moc rád, že jsme společně mohli zavzpomínat na její opavská léta, protože jsme oba studovali stejné obory.
  • 23.03.2021

Ústav archeologie vydal odbornou publikaci

Na otázky k odborné publikaci Interdisciplinární výzkum krajiny na pomezí Slezska a Moravy odpovídal jeden z editorů Mgr. Peter Kováčik, Ph.D.
  • 19.03.2021

Streamy v Klubu Art nabídnou divadlo, poezii i scénické čtení v produkci našich studentů, absolventů a pedagogů

„Umění a láska působí jako slunce – probouzí energii.“ S příchodem jara se i na univerzitní půdě nepřestává rozdávat radost a elán. V následujících dnech a v měsíci dubnu se především studenti, absolventi a pedagogové oboru Kulturní dramaturgie představí v online streamech z Klubu Art v Opavě. A co jejich program nabídne?
  • 17.03.2021

Fotograf a pedagog Jindřich Štreit představuje svou první online výstavu ve virtuální galerii

Jindřich Štreit působící na Institutu tvůrčí fotografie Slezské Univerzity je jedním z nejvýznamnějších fotografů v České republice. Za svůj život pořádal přes 1400 autorských výstav a jeho práce jsou součástí sbírek předních institucí po celém světě. Nyní poprvé vystavuje sbírku autentických fotografií z českých vesnic z let 1965 až 1990, které jste dosud mohli najít jenom v jeho nové knize Village People.
  • 16.03.2021

Natáčení je možnost užít si živé umění

Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby ani v současné komplikované situaci nezahálí. Studenti a pedagogové ústavu díky fakultní technice a svým dovednostem šíří umění, které kvůli vládním opatřením nemůže probíhat živě, alespoň prostřednictvím digitálních médií. Už v březnu minulého roku ústav zpřístupnil internetovou vzdělávací televizi LucernaTV, studenti a pedagogové ústavu zajišťují živé přenosy koncertů Janáčkovy filharmonie či představení Komorní scény Aréna. O dalším projektu – pořadu Hlasy města pro cyklus Fiducia on-line – jsme hovořili s vedoucí ústavu Monikou Horsákovou.
  • 12.03.2021

Workshop o možnostech studia v zahraničí pro ÚI

Láká vás studium v zahraničí, ale váháte kam vyrazit? Přihlaste se na informační workshop o možnostech studijních či pracovních stáží v zahraničí, pořádaný speciálně pro Ústav informatiky.
  • 11.03.2021

Ani v „době covidové“ nebudou studenti a pedagogové ÚLGaTu ochuzeni o přednášky odborníků z praxe

Tradičně velmi oblíbené přednášky odborníků z praxe se vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci uskuteční on-line.