• 25.03.2021

Historie zábavnou formou. Naši studenti a absolventi produkují videa o Opavském kongresu 1820

Současná situace donutila přesunout do online prostoru nejen výuku, ale také většinu kulturních aktivit. Pozadu nezůstala ani Opavská kulturní organizace (OKO), která ve spolupráci s herci Slezského divadla Opava a studenty a absolventy Slezské univerzity (SU) natočila doprovodné spoty ke zrušené výstavě Opavského kongres 1820: Místa paměti.
  • 25.03.2021

Rozhovor s absolventkou Lucií Fojtíkovou nejen o její práci pro Národní divadlo moravskoslezské

Je absolventkou Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo (KDD) a navazujícího oboru Audiovizuální tvorba (AVT) na Slezské univerzitě. V Opavě rodačka z Frýdku-Místku prožila sedm let vysokoškolského života. Dnes Lucie Fojtíková zůstala věrná světu umění. Pracuje jako vedoucí produkce opery Národního divadla moravskoslezského a já jsem moc rád, že jsme společně mohli zavzpomínat na její opavská léta, protože jsme oba studovali stejné obory.
  • 23.03.2021

Ústav archeologie vydal odbornou publikaci

Na otázky k odborné publikaci Interdisciplinární výzkum krajiny na pomezí Slezska a Moravy odpovídal jeden z editorů Mgr. Peter Kováčik, Ph.D.
  • 19.03.2021

Streamy v Klubu Art nabídnou divadlo, poezii i scénické čtení v produkci našich studentů, absolventů a pedagogů

„Umění a láska působí jako slunce – probouzí energii.“ S příchodem jara se i na univerzitní půdě nepřestává rozdávat radost a elán. V následujících dnech a v měsíci dubnu se především studenti, absolventi a pedagogové oboru Kulturní dramaturgie představí v online streamech z Klubu Art v Opavě. A co jejich program nabídne?
  • 17.03.2021

Fotograf a pedagog Jindřich Štreit představuje svou první online výstavu ve virtuální galerii

Jindřich Štreit působící na Institutu tvůrčí fotografie Slezské Univerzity je jedním z nejvýznamnějších fotografů v České republice. Za svůj život pořádal přes 1400 autorských výstav a jeho práce jsou součástí sbírek předních institucí po celém světě. Nyní poprvé vystavuje sbírku autentických fotografií z českých vesnic z let 1965 až 1990, které jste dosud mohli najít jenom v jeho nové knize Village People.
  • 16.03.2021

Natáčení je možnost užít si živé umění

Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby ani v současné komplikované situaci nezahálí. Studenti a pedagogové ústavu díky fakultní technice a svým dovednostem šíří umění, které kvůli vládním opatřením nemůže probíhat živě, alespoň prostřednictvím digitálních médií. Už v březnu minulého roku ústav zpřístupnil internetovou vzdělávací televizi LucernaTV, studenti a pedagogové ústavu zajišťují živé přenosy koncertů Janáčkovy filharmonie či představení Komorní scény Aréna. O dalším projektu – pořadu Hlasy města pro cyklus Fiducia on-line – jsme hovořili s vedoucí ústavu Monikou Horsákovou.
  • 12.03.2021

Workshop o možnostech studia v zahraničí pro ÚI

Láká vás studium v zahraničí, ale váháte kam vyrazit? Přihlaste se na informační workshop o možnostech studijních či pracovních stáží v zahraničí, pořádaný speciálně pro Ústav informatiky.
  • 11.03.2021

Ani v „době covidové“ nebudou studenti a pedagogové ÚLGaTu ochuzeni o přednášky odborníků z praxe

Tradičně velmi oblíbené přednášky odborníků z praxe se vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci uskuteční on-line.
  • Viktorie Kovářová
  • 10.03.2021
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Workshop s názvem Film jako historický pramen proběhne on-line

V rámci konference Média, dějiny a společnost proběhne 17. března workshop zaměřený na film jako médium z pohledu historie. Workshop bude probíhat on-line formou v čase 14:30 až 17:00 prostřednictvím MS Teams. Lektorem bude Mgr. Milan Hes, Ph.D. z Historického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Formulář pro registraci najdete níže.
  • 09.03.2021

Na Ústavu bohemistiky a knihovnictví se jednalo o baroku. Nyní vychází kniha

Péčí redaktora doc. Libora Martinka z Ústavu bohemistiky a knihovnictví vychází v těchto dnech kolektivní monografie České a polské literární baroko.