Měli jsme možnost si, stejně jako návštěvníci, osahat rozličné repliky archeologických nálezů související jak se životem doby halštatské, ale hlavně doby Slovanské a hradištního období. V zápalu boje jsme si vyzkoušeli i tíhu samotné slovanské výzbroje. Zkouškou naší preciznosti a soustředění pak byla střelba z luku.
V pátek 25. dubna pokračoval druhý blok exkurze do Centra tradičních technologií v Příboře (CETRAT), kterým jsme plynule navázali na předešlý den. Ačkoliv se primárně toto centrum zabývá technologiemi domácí výroby 19. století, sahá k pramenné základně až do pravěku. Mohli jsme se tak dozvědět i o spolupráci s Archeoparkem v Chotěbuzi – Podooboře či Univerzitou v Hradci Králové. Kolegové v centru ověřují technologické postupy výroby domácích dílen a postupů pro každodenní přežití obyvatel v Pobeskydí. Znát je můžete rovněž z televizních obrazovek z pořadu Co naše babičky uměly a my jsme zapomněli a řadě dalších. Jsou důkazem toho, že ideální popularizační aktivitou v historických vědách je experiment a ukázka dobových předmětů a technologických postupů. Tato exkurze byla nejen zpestřením a praktickou ukázkou experimentu v praxi, ale také základem pro možnou novou spolupráci mezi centrem a Ústavem historických věd, o kterou kolegové projevili zájem.
Děkuji touto cestou Mgr. Lucii Rucké z Archeoparku Chotěbuz-Podobora a PhDr. Václavu Michaličkovi, Ph.D. z Centra tradičních technologií v Příboře za umožnění exkurze a prezentaci jejich pracovních aktivit.
Text: Mgr. Hana Lafková