Do nového výboru editoři zahrnuli tři autorčiny stěžejní povídkové knihy z různých období její tvorby: rané, realismem formované Povídky (1896), sbírku secesně stylizovaných próz Marné lásky (1907) a rozsáhlejší povídku autorčina pozdního období Pokojný dům (samostatně 1917). Všechna vybraná díla se v různých konstelacích zaměřují na ústřední téma tvorby Růženy Svobodové: postavení ženy na přelomu 19. a 20. století. Povídky reflektují narůstající konflikt mezi tradičními ženskými rolemi a touhami a potřebami moderních, vzdělaných žen.
Jak je v České knižnici zvykem, svazek je doplněn o rozsáhlý odborný aparát. Ten zahrnuje podrobné vysvětlivky, ediční komentář, a především komentář literárněhistorický. V něm Martin Tichý a Radek Touš zasazují vydávané texty Růženy Svobodové do širšího kontextu její literární činnosti a interpretují je v souvislostech vývoje moderní české prózy na přelomu století.
Česká knižnice byla založena roku 1997, dnes je společným projektem Nadačního fondu Česká knižnice, Ústavu pro českou literaturu AV ČR a brněnského nakladatelství Host. Jejím cílem je zpřístupňovat kanonická díla české literatury v kritických edicích pro odbornou i širší čtenářskou obec. Nový svazek povídek Růženy Svobodové tak představuje další cenný příspěvek k poznání a interpretaci české literární historie.
obrazová příloha: Česká knižnice, ÚČL AV ČR a nakladatelství Host