Na cestě k dospělosti: ohlédnutí za 18. ročníkem studentského festivalu v Opavě

  • Kamila Návratová
  • 20.12.2024
Ve dnech 19. a 20. listopadu 2024 se v Opavě konal 18. ročník každoročního multižánrového studentského festivalu Na cestě, který organizovaly studentky třetího ročníku oboru Kulturní dramaturgie v divadelní praxi na Slezské univerzitě. Letošní téma Na cestě k dospělosti propojilo jednotlivé části programu do uceleného pohledu na různé fáze dospívání a dospělosti. Hlavní organizátorky Kateřina Walachová a Eliška Wránová zdůrazňují, že cílem bylo nabídnout program, který osloví různé generace a zároveň otevře důležitá témata. „Chtěli jsme ukázat, jak umění reflektuje proces dospívání a jeho výzvy. Letošní ročník jsme postavili na prolínání generací a vzájemné výměně zkušeností,“ vysvětlují.
Slavnostní zahájení proběhlo v kulturně-uměleckém prostoru KUPE. Pestré dekorace laděné do červené a zlaté barvy, tematické odznaky s číslem osmnáct a balónky po celém prostoru dotvářely atmosféru oslav. Organizátorky i pomocní studenti měli na sobě výrazné červené prvky oblečení a náhrdelníky s číslem 18, což podtrhovalo slavnostní ráz celé akce. Večer zahájil pěvecký sbor Ars voce z Krnova složený ze čtyřiceti členů. Hudba udávala tón celé události a návštěvníci si mohli zakusit, jak umění dokáže spojovat. Poté se promítal dokumentární film Lidi v režii Kateř Tureček. Film nabídl osobitý pohled na problematiku přijetí trans- a nebinárních osob v dnešní společnosti a připomněl, že dospívání není jen otázkou věku, ale i procesu sebepoznání a vzájemné tolerance.

Jedním z nejočekávanějších bodů prvního dne byla premiéra divadelní hry Černá Thalie autora Davida Košťáka v režii Kateřiny Walachové. Ironická a emocionálně nabitá hra byla inspirovaná případem Otýlie Vranské a zahraniční Černé Dahlie, přičemž analyzovala ambice rodičů, které mohou zničit osobnost dítěte. První večer uzavřela pop-funková kapela Windy z Ostravy, která svou energií strhla publikum a vytvořila uvolněnou atmosféru.

Druhý den festival pokračoval ve fakultní budově Slezské univerzity v Hauerově ulici. Program začal představením Hurá za snem! od Milana Šťastného. Pohádkový příběh o snech a dobrodružstvích byl určen nejmladším divákům. Následoval workshop Pavlíny Kuldanové Cesta českými a moravskými nářečími, který nabídl zajímavý pohled na jazykové bohatství regionů. Účastníci se mohli ponořit do světa dialektů a jazykových zvláštností České republiky.

Jedním z vrcholů dne byla inscenace Generace Z v podání žáků bohumínské Základní umělecké školy. Mladí herci představili autentický pohled na výzvy, kterým čelí jejich generace, a jejich upřímné výkony dojaly publikum. Poté následovala komedie Ve jménu jistoty od Marca Beckera v režii Anny Staníčkové. Hra s ostrým sociálním podtextem se zabývala tím, jak honba za jistotami může narušit přirozené lidské vztahy. Představení bylo důkazem, že i těžká témata lze zpracovat s lehkostí a humorem.

Finální část festivalu začala rautem pro hosty. Zde organizátoři poskytli příležitost nejen k občerstvení, ale také k diskusi o dosavadních dojmech. Následovalo stand-up vystoupení ostravského improvizátora a moderátora Petra Kubaly, jenž rozesmál publikum svými vtipnými postřehy ze života. Divadelní část zakončilo brněnské Divadlo poq se svou inscenací Love You Truly, která se zaměřila na téma mezilidských vztahů v době pandemie. Celý festival uzavřel DJ Saurus.

Kateřina Walachová a Eliška Wránová po skončení festivalu zhodnotily akci jako úspěšnou. „Organizace byla náročná, ale díky spolupráci se studenty jiných ročníků se nám podařilo vytvořit něco, na co můžeme být pyšné. Tento festival byl důležitým krokem nejen pro nás, ale i pro všechny, kdo se na něm podíleli,“ říkají. Festival Na cestě k dospělosti se stal nejen oslavou studentské kreativity, ale také prostorem pro diskusi o zásadních tématech dnešní společnosti. Atmosféra festivalu byla velmi příjemná a podnětná. Největší zájem zaznamenaly studentské inscenace, které nejenže ukázaly talent studentů, ale také reflektovaly téma dospělosti v různých kontextech. 

text: Alisa Smolina
fotografie: Maxim Bajza
(další fotografie z festivalu jsou dostupné na oficiálním FB profilu)