Exkurze na Archeopark Chotěbuz – Podobora

  • Kamila Návratová
  • 21.05.2024
Dne 10. 5. 2024 se uskutečnila exkurze studentů studijního programu Archeologie na Archeopark Chotěbuz – Podobora. Jedná se o nejvýznamnější pravěkou a raně středověkou archeologickou lokalitu nejen Těšínského Slezska, ale i celého severomoravského území.
Lokalita se rozkládá na výrazné ostrožně, tyčící se nad okolním terénem. Přirozeně byla v pravěku chráněna vodotečí, která ji obtékala východním směrem. Stopy osídlení jsou znatelné na celém návrší akropole a přilehlých 3 předhradích. K nejintenzivnějšímu rozvoji došlo na počátku doby železné – halštatské, kdy sloužilo hradisko jako významné redistribuční centrum na komunikační trase směrem na východ. Dokládají nám to četné archeologické nálezy, které zde byly zaznamenány během několika let dlouho trvajících systematických archeologických výzkumů, vedenými pracovníky AÚ AV ČR v Brně (doc. Pavel Kouřil; Mgr. Jana Gryc). Proto dnes víme mnoho cenných informací o životě na hradisku. K dalšímu důležitému rozvoji došlo v raném středověku, kdy se na návrší usadili Slované. Ti zde zbudovali mohutné ohrazení a začali využívat intenzivně prostor ostrožny. 

Z těchto důvodů byla lokalita vybrána k uskutečnění exkurze, aby studenti lépe pochopili život pravěkých a středověkých lidí. Po příjezdu na lokalitu jsme byli vřele přivítání pracovníky archeoparku, především pak naší absolventskou Mgr. Lucii Ruckou, která působí jako hlavní správkyně parku. Studenti si tak prohlédli veškeré zázemí archeoparku, vč. přilehlé budovy s krátkou expozicí. Během celé exkurze se slova ujala osoba nejpovolanější Mgr. Jana Gryc, která mnoho let prováděla archeologické výzkumy na hradisku. Studenti tak měli jedinečnou příležitost si poslechnout výklad, který snoubil terénní odborné archeologické znalosti s interpretacemi archeologických situací.  V samotném srdci akropole proběhl ještě krátký workshop na téma výroby textilu, kterým provázela Mgr. Rucká. Toto téma ji je velmi blízké a v posledních několika letech se mu intenzivně věnuje. Posluchači si tak vyzkoušeli některé pradávné tkalcovské postupy. 
Celý den se nesl ve velmi příjemné atmosféře, ke které jistě dopomohlo také krásné slunečné počasí. Studenti se dozvěděli mnoho nových a zajímavých informací, mohli si na vlastní kůži vyzkoušet pradávná řemesla, prozkoumat pravěká obydlí a lépe si představit úskalí života pravěkých a raně středověkých obyvatel, kteří žili na našem území. 

Chtěli bychom touto cestou ještě jednou moc poděkovat Mgr. Janě Gryc, za její velice poutavou přednášku a Mgr. Lucii Rucké, za umožnění uskutečnění exkurze. Věřím, že byla pro studenty velmi přínosná a praktická a informace zde získané pomohou k lepšímu pochopení probírané látky. 
Budeme se těšit na další společná setkání. 

Akce byla hrazena z projektu PPSŘ. 

Text: Andrea Hořínková