Libor Martinek pokřtil svou novou knihu o Gustawu Morcinkovi

  • Kamila Návratová
  • 12.02.2024
V Českém Těšíně se ve středu 17. ledna konal křest nové knihy Gustaw Morcinek docenta Libora Martinka z Ústavu bohemistiky a knihovnictví. Autorskou besedu nad Morcinkovým životem a literárním dílem hudebně doprovázel opavský violoncellista Jan Hanousek, jenž na křest v místní čítárně městské knihovny přijel i s flétnistkou Marií Kuntovou.
Během pořadu vystoupil také herec Polské scény Těšínského divadla Karol Suszka, který návštěvníkům přečetl ukázku z Morcinkovy původní tvorby v polštině. 

Přestože se totiž Gustaw Morcinek (1891–1963) narodil v Karviné, psal právě polsky. A jeho dílo i osobnost nadále zajímají badatele z různých zemí. Jak o tomto prozaikovi, dramatikovi, publicistovi a v neposlední řadě také vězni nacistických koncentračních táborů ostatně tvrdí právě Libor Martinek: „Jedná se pravděpodobně o jednu z nejpozoruhodnějších postav polské literatury Těšínského Slezska 20. století.“ Podrobný rozhovor s autorem o monografii, která vyšla v říjnu loňského roku pod hlavičkou renomovaného polského nakladatelství ATUT, i o Gustawu Morcinkovi si lze přečíst zde.

text: Jakub Záhora
s využitím podkladů Libora Martinka