Slezská univerzita v Opavě se opět připojila k tradiční, a u návštěvníků velmi oblíbené, Noci vědců. Filozoficko-přírodovědecká fakulta svým bohatým programem plným záhad a tajemství přilákala pozornost všech generací. „Noc vědců jsme na Filozoficko-přírodovědecké fakultě navštívili již minulý rok a moc se nám tady líbilo. Program je vhodný i pro rodiny s dětmi, což vždy velmi oceníme. Super byla hlavně exkurze v robotické laboratoři. Už se těšíme, s čím přijdete příští rok,“ sdělila jedna z nadšených návštěvnic.
Umělá inteligence – výzva nebo cesta do pekel? Dr. Kamil Matula z Ústavu informatiky se s námi vydal za tajemstvím úspěšných promptů pro nástroje umělé inteligence a během svých přednášek odkryl, co se skrývá za tímto fenoménem a proč je nyní tak žhavým tématem. Navíc ukázal, jak můžeme tuto technologii využít ve vzdělávání, designu nebo marketingu. A co víc, po přednášce jsme si její funkce mohli sami vyzkoušet.
Těm nejmenším návštěvníkům informatici předvedli své poklady, které ukrývají za dveřmi robotických laboratoří. Kromě toho, že si mohli unikátní roboty zblízka prohlédnout, si vyzkoušeli i jejich ovládání a dozvěděli se spoustu zajímavostí o jejich výrobě a využití.
Zatímco jinde teprve probíhaly přípravy akce, v návštěvnickém centru U Vavřince na Hradecké ulici se od samotného rána, pod vedením děkanky prof. Ireny Korbelářové, vařilo, aby bylo vše připraveno pro návštěvníky odpoledního kulinárního workshopu Odhalená tajemství středověkých receptářů. Po úvodním slově jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací, týkající se kuchařských knih od poloviny 14. do první poloviny 16. století, jakožto zdroje inspirací pro připravované menu, které se skládalo například z pučálku (osmažený hrách), sladké mandle v medu se smetanou nebo nadívané selečí pečeně.
Příjemně nasycení návštěvníci pak mohli pokračovat na Masarykovu třídu, která byla místem záludných soutěží a inspirativních přednášek. Dr. Hana Komárková nás, se svými studenty v historickém kostýmu, provedla speciální kvízovou hrou o slezských zemských prezidentech. Výzvou pro jednotlivce či skupinky byla nejen znalost zeměpisu a historie, ale také fyzická zdatnost při hře kuželek. Aby toho nebylo málo, soutěžící museli prokázat své znalosti v oblasti slezských dějin, správně seřadit historické události a vědět, kde přesně se nachází Slezsko a Opava! Na konci platilo, že kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem, nebo v tomto případě spíše slezským zemským prezidentem. A ti, co všechna stanoviště zdolali a razítka nasbírali, se mohli těšit na zaslouženou odměnu.
Odhalená byla nejen tajemství Říma, ale také s ním spojeného rebelského malíře Caravaggia, který se, jako mladý chlapec, po nocích rád toulával po místech s nejhorší pověstí za účelem poznání „skutečného života“. V čase jsme se vrátili ale mnohem dál, do doby neolitu, kdy nás archeoložky dr. Andrea Hořínková a Hana Lafková seznámily s novým způsobem života pravěkých lidí.
Letošní Noc vědců byla skvostným spojením zábavy, dobrodružství a poznání, které návštěvníky přivedlo k jádru vědeckého světa. Už teď se těšíme, co přinese další ročník.