Ústav informatiky pořádal významnou mezinárodní konferenci

  • Kamila Návratová
  • 19.09.2023
V posledních srpnových dnech rezonovaly na půdě Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě nejnovější poznatky v oblasti membránových výpočtů od předních světových špiček v oboru. Ústav informatiky měl čest pořádat 24. ročník významné mezinárodní konference Conference on Membrane Computing (CMC 2023).

Obrázek 1: Společné foto onsite účastníků konference CMC 2023 při exkurzi do Hornického muzea Landek Park v Ostravě.

Konference probíhala ve dnech 28.—31. srpna a nabídla jednak řadu odborných přednášek v oblasti membránových výpočtů* a dalších přírodou inspirovaných výpočetních modelů, ale i bohatý společenský program a prostor k dalšímu síťování či hledání vzdělávacích i projektových příležitostí. Na Ústavu informatiky byla tato odborná událost pořádána již v roce 2014, kdy se tehdejší 15. ročník konal v Praze. Letos byli konferenční hosté pozváni přímo do Opavy, případně mohli odborný program sledovat či přednášet online.

Kromě známých jmen našinců naplnili odborný program naší milí kolegové ze španělské Sevilly, Valencie, ale také z Francie, Itálie, Maďarska, Moldavska, Rakouska i dalších zemí. Konference vypukla v pondělí v devět hodin poutavým přivítáním doc. Lucie Ciencialové z Ústavu informatiky. Odborný program pak zahájil zvaný host José M. Sempere z Polytechnické univerzity ve Valencii, kde působí také jako ředitel Výzkumného institutu pro umělou inteligenci, a to přednáškou o membránových výpočtech jako výborném nástroji pro systémy a modelování biologických procesů. Druhý zvaný přednášející, Artiom Alhazov ze Státní moldavské univerzity, představil na začátku posledního konferenčního dne simulátor zkoumající nedeterministické buněčné sítě.

Obrázek 2: Pondělní společenský program – vystoupení Komorního pěveckého sboru SU po promítání v Unisféře.

Obrázek 3: Pondělní společenský program – prof. Zdeněk Stuchlík uvádí svou výstavu fotografií v prostoru před Unisférou.

V rámci společenského programu byla na pondělí připravena projekce dvou filmů v Unisféře. Poté své kolegy a konferenční hosty překvapil doc. Petr Sosík vystoupením Komorního pěveckého sboru SU, jehož je sám členem. Následně účastníkům uvedl prof. Zdeněk Stuchlík, ředitel Fyzikálního ústavu v Opavě, výstavu svých fotografií. Ve středu se konferenční hosté vydali na průzkum historie hornictví do Landek Parku v Ostravě a na prohlídku zámku v Hradci nad Moravicí. Středeční společenský program byl zakončen konferenční večeří.

Obrázek 4: Přednáška P systémy s reaktivními membránami, přednáší Artiom Alhazov (onsite), Rudolf Freund a Sergiu Ivanov (oba online).

Celý program konference CMC 2023 včetně vybraných prezentací a konferenčního sborníků je k dispozici na webových stránkách. Konference probíhala hybridně přičemž jsou ohlasy od onsite i online účastníků velice pozitivní. Nezbývá tedy poděkovat všem účastníkům za skvělou atmosféru a řadu nových poznatků. Velké poděkování patří také sponzorům, díky kterým bylo možné konferenci uspořádat ve vysoké kvalitě, a Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě i Slezské univerzitě. V neposlední řadě směřuje poděkování na organizační tým konference, který odvedl perfektní práci při přípravách i realizaci samotné akce.
Ústav informatiky bude žít výpočty inspirovanými přírodou také v září. Již tradičně organizuje Workshop on Natural Computing v rámci mezinárodní konference ITAT na Slovensku.

*Membránové výpočty jsou oblastí počítačové vědy, jejímž cílem je abstrahovat myšlenky a modely výpočtů z živých buněk a ze způsobu, jakým jsou buňky uspořádány ve tkáních nebo strukturách vyššího řádu. Zabývají se membránovými systémy, nazývanými také P systémy, které jsou distribuovanými a paralelními výpočetními modely zpracovávajícími lokálně vícenásobné objekty (evoluční pravidla a vyvíjející se objekty jsou uzavřeny do oddílů vymezených membránami), přičemž zásadní roli hraje komunikace mezi oddíly a prostředím.


Autor: Kamil Matula, Foto: Archív Ústavu informatiky