Dobrý český koláč na vernisáži výstavy o knížatech z Lichtenštejna.

  • Kamila Návratová
  • 30.05.2023
Za účasti příslušníků knížecí rodiny byla ve středu 24. května 2023 slavnostně zahájena výstava Knížata z Lichtenštejna.

    Připravil ji ve své výstavní budově kolektiv pracovníků Slezského zemského muzea pod vedením Ondřeje Haničáka, v exkluzivní spolupráci s knížecím archivem a muzeem (The Princely Collections, Vaduz–Vienna). Odbornými konzultacemi přispěla Irena Korbelářová. S týmem experimentální retro-gastronomie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě představila na vernisáž výstavy ochutnávku v historickém stylu. Všechny prezentované pokrmy vznikly podle originálních receptů v kuchařské knize, která poprvé vyšla ve Vídni roku 1696 jako příloha třetího vydání léčitelské knihy s názvem Freywillig-auffgesprungener Granat-Apffel. Připisována je Eleonoře Marii Rozálii z Eggenberku, rozené z Lichtenštejna, vévodkyni opavské a krnovské, která je také autorkou hlavní části publikace, sbírky předpisů na medikamenty. Recepty byly určeny pro domácí kuchyni, včetně stravování rekonvalescentů. 

    Návštěvníci mohli například ochutnat tradičně upečený dobrý český koláč z kynutého těsta o velikosti cínových talířů, potřené tvarohem se smetanou a rozinkami a potřené máslem. Recept vévodkyně Eleonory Marie Rozálie je vůbec nejstarším svého druhu na dodnes nejtypičtější pečivo českého a moravského původu. Ve šlechtickém prostředí oblíbené dobré masové paštičky zastupovala pochoutka z pečeného hovězího masa, drůbežích jater, citronové kůry a tymiánu přelitá pomerančovým rosolem. V moderní dekomponované verzi byl zájemcům o historické pokrmy předložena sladkost v exotičtějším, středomořském stylu zvaná dort Frankopan / Frangipanne ze žloutkovo-smetanového krému s pistáciemi, piniovými oříšky, rozinkami a růžovou vodou, pojmenovaný po slavném chorvatském šlechtickém rodu. Laskominy připravily a servírovaly spolu s prof. Korbelářovou dále Radmila Dluhošová a Martina Bartoňová ve spolupráci s Janou Stuchlíkovou. Další informace mohou zájemci získat ve stejnojmenném doprovodném tisku k výstavě, která bude probíhat do ledna 2024.