Zbytkové vaření našich předků v programu Ostravské muzejní noci

• Kamila Návratová
  • 29.05.2023
Komponovaná přednáška Ireny Korbelářové s ochutnávkou všedních i svátečních jídel se uskutečnila v sobotu 20. května 2023 v Muzeu potravin a zemědělských strojů, pobočce Národního zemědělského muzea v Ostravě.

V rámci programu Ostravské muzejní noci, zaměřené na téma recyklace, tak představila pochoutky vařené kdysi ze surovin, které by dnes možná skončily v odpadcích. V kontrastu k jednoduchým jídlům venkovských a měšťanských domácností 19. a 20. století se účastníci mohli seznámit i s komplikovanějšími produkty historické šlechtické, a také současné moderní kuchyně, opět s využitím zbytkových ingrediencí. Ochutnávku prof. Korbelářová připravila ve spolupráci s Martinou Bartoňovou, Radmilou Dluhošovou a dalšími členkami týmu experimentální retro-gastronomie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Součástí komponované přednášky byla rovněž prezentace encyklopedie kulinárního dědictví Čech, Moravy a Slezska, vydané Slezskou univerzitou v rámci řešení projektu z programu Národní a kulturní identity (NAKI II).