Hlavní cenu 10. ročníku festivalu Opavský páv si odvezl film Ostrov svobody

• Kamila Návratová
  • 19.05.2023
Závěrečným třetím dnem vyvrcholil 10. ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv. Hlavní cenu festivalu si odnesl film Petra Januschky Ostrov svobody z Univerzity Tomáše Bati. Film zvítězil také v kategorii hraných filmů a získal rovněž Cenu Asociace českých kameramanů.

Uspěly také dva domácí snímky, a to v kategorii Krátký hraný film (do 10 min.), v níž zvítězila Kateřina Nguyenová s filmem Labyrinth, a v kategorii Vzdělávací film/Film popularizující vědu a techniku, kde zabodovali Radek Barták, Jaroslav Vůjtek a Jakub Střelec se snímkem Ostrava v důchodu. Cenu diváků si odnesl animovaný snímek Honora Price Zuman z britské National Film and Television School. Festivalová porota letos poprvé udělila také Zvláštní cenu poroty, a to kanadskému dokumentárnímu snímku Fragments režisérky Mary-Lou Béland.

Ještě před závěrečným vyhlášením nabídl třetí den festivalu prezentaci Jolanty Woszczenko s názvem The relation of a moving image with theatre, dance and architecture on the example of the IN OUT Festival, jejíž součástí byla projekce snímků uvedených v rámci gdaňského festivalu IN OUT, a také poslechový workshop audio dokumentu Ivanův deník Jiřího Slavičínského z Radiodogs.cz.

Závěrečný večer zahájila vernisáž jedné z nejvýraznějších osobností liberecké fotografické školy 60. let – Jana Pikouse, kterou kurátorsky připravil jeho syn Šimon Pikous. Po vyhlášení vítězů si diváci mohli vychutnat originální multimediální performanci propojující zvuk, pohyb, film i scénografii a princip Laterny magiky v podání skupiny SKOVKA. Závěrečná afterparty se pak nesla v rytmu show DJ Leafoura.

Kompletní výsledky festivalové soutěže:

Nejlepší animovaný film – Nikolett Fábián: Resting Fog (Maďarsko)

Nejlepší videoklip – Adrián Suchowolski: Don't Say Sorry (Španělsko)

Nejlepší experimentální film – Carlos Velandia: Woman as Image, Man as Bearer of the Look (Kolumbie)

Nejlepší vzdělávací film/film popularizující vědu a techniku – Radek Barták, Jaroslav Vůjtek, Jakub Střelec: Ostrava v důchodu (Česko)

Nejlepší dokumentární film – Marie-Lou Béland: Fragments (Kanada)

Nejlepší krátký hraný film – Kateřina Nguyenová: Labyrinth (Česko)

Nejlepší hraný film – Petr Januschka: Ostrov svobody (Česko)

Cena Asociace českých kameramanů – Filip Blažek: Ostrov svobody (Česko)

Cena diváků – Honor Price: Zuman (Velká Británie)

Zvláštní cena poroty – Marie-Lou Béland: Fragments (Kanada)

Hlavní cena – Petr Januschka: Ostrov svobody (Česko)