S ideou uspořádat v podchodu Frýdlantských mostů v Ostravě happening přišel tehdejší student Audiovizuální Jan Vlček, pro kterého má právě toto místo osobní význam. Denně tudy projde velké množství lidí, které prostředí podchodu vnímá jako zanedbané a žijící vlastním životem. „Honza se mně svěřil s tím, že už nějakou dobu přemýšlí o tom, že by v tom prostoru chtěl udělat nějaký umělecký happening. Tak jsme se dohodli, že nemá smysl o tom jen uvažovat, ale že to uděláme. A protože na první ročník jsme měli hodně pozitivní ohlasy, rozhodli jsme se v této site specific akci pokračovat i letos,“ dodává vedoucí ústavu Monika Horsáková.
PodChod vol. 2 odstartuje v 10 hodin program pro děti a rodiče. Zahájí jej Mischa s divadelním představením v českém znakovém jazyce, následovat budou animované filmy. Program nabídne také autorská čtení Filipa Klegy, nominovaného na Cenu Jiřího Ortena, Jakuba Perglera, Martina Dytka nebo Vasiliose Chaleplise. Svými performancemi prostor podchodu promění Anna Staníčková, Jana Orlová, Ondřej Vyhlídal nebo Viktória Pejková se svým týmem. Nabídneme ii debatu na téma Umění ve veřejném prostoru, ke kterému přijdou diskutovat Tomáš Knoflíček z Ostravské univerzity, ředitel městské galerie PLATO Marek Pokorný a Ilona Rozehnalová z okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu. „Zajímavý bude i koncertní program. Vystoupí MC Zuska, Myca$h nebo Chalapeño. Chybět nebudou ani filmové projekce, které nabídnou vybrané soutěžní filmy z letošní soutěže mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv, nebo originální výtvarné instalace v prostoru a výstavy fotografických či výtvarných děl,“ konstatuje Jan Vlček. Kompletní program naleznete na oficiálním webu happeningu https://podchod.slu.cz/program.
Akce se koná ve spolupráci s organizací Kafira, která připravila haptické mapy pro nevidomé. Díky bezbariérovému prostoru je PodChod uzpůsoben i osobám s handicapem, a může se ho tedy zúčastnit opravdu kdokoliv.