Na jubilejní 10. ročník Opavského páva se přihlásilo rekordních 214 filmů

  • Kamila Návratová
  • 04.05.2023
Mezinárodní festival studentských filmů Opavský páv se vrací do původního jarního termínu. Ve dnech 16. až 18. května 2023 návštěvníkům nabídne filmové projekce z celého světa a doprovodný program v podobě přednášek, workshopů, komentovaných projekcí, autorských čtení či koncertů.
Festival pořádaný Ústavem filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě zahájí 16. května projekce teenagerské filmové komedie Párty Hárder: Summer Massacre, po které bude následovat debata s jejími tvůrci. Návštěvníci ale mohou už 15. května zavítat do centra UniPoint v OC Breda&Weinstein, kde se mohou nechat vyfotit v některé z ikonických filmových scén. 

Hlavní program bude probíhat v prostorách fakulty na ulici Hauerova 4 a část doprovodného programu se uskuteční v opavském Café Evžen a Sadech Svobody. 

Do soutěže festivalu se přihlásilo rekordních 214 snímků z celého světa. „Přihlásily se filmy např. z USA, Kanady, Brazílie, Mexika, Jižní Koreje, Chile, Francie, Finska, Velké Británie, Švýcarska či Íránu. 37 z nich postoupilo do užšího výběru, který účastníci festivalu uvidí v rámci soutěžních projekcí,“ upřesňuje Monika Horsáková, vedoucí pořádajícího ústavu. Filmové snímky soutěží v sedmi kategoriích – Hraný film, Krátký hraný film, Dokument, Vzdělávací film, Hudební video, Animovaný film a Experimentální film. Svou cenu udělují také Asociace českých kameramanů a diváci. 

O vítězích rozhodne festivalová porota, do které v letošním roce usedne režisér a kameraman Tomáš Klein, producent Matěj Paclík, producent a režisér Vladimír Mráz, dramaturgyně a scenáristka Irena Kocí, režisér a střihač Tomáš Polenský, dokumentaristka a publicistka Monika Horsáková, proděkanka VŠMU Jana Keeble a scenárista, dramaturg a podcaster Jan Jindřich Karásek. 

V rámci doprovodného programu jsou pro návštěvníky připraveny profesní workshopy a přednášky, Jiří Slavičínský z RadioDogs se bude věnovat radiodokumentu, Jana P. Francová umění, vycházejícímu z nových technologií, Marek Malůšek přiblíží vztah mezi fotgrafií a dalšími oblastmi umění, Jan Jindřich Karásek se zaměří na horor a kurátorka centra současného umění LAZNIA v Gdaňsku Jola Woszczenko přiblíží vztah filmu k divadlu, tanci a architektuře. Workshopy jsou tradičně připraveny i pro studenty středních škol, kteří si budou moci 16. května vyzkoušet práci v televizním studiu, technologii klíčování, výrobu fotogramů, plastelínovou animaci nebo malování světlem.

Na své si přijdou i milovníci literatury, pro které organizátoři připravují Slam poetry a křest audioknihy České pivní pohádky. Nebude chybět ani vernisáž fotografií Jana Pikouse v Galerii Hauerova 4. Na konci každého dne se mohou návštěvníci těšit na koncert a afterparty. Vystoupí například Kengee, kapela Moře dní nebo DJ Leafur.
Na své si přijdou i soutěživé duše. Kromě tradičního turnaje v e-sportu proběhne také audiovizuální kvíz. 

Program festivalu je přístupný veřejnosti a vstup je zdarma. Program projekcí najdete na webu festivalu.