„Dokumentaristé rádi sahají po historických tématech, ne vždy však mívají k ruce odborné poradce. Navíc i paměťové či kulturní a společenské instituce čím dál více potřebují odborníky, kteří umějí pracovat s médii, internetem a filmem. Absolventi získají ucelené, teoretické i praktické, vzájemně provázané znalosti, dovednosti a kompetence, které jim umožní (re)prezentovat vědění o historii prostřednictvím dokumentárních, zpravodajských a publicistických žánrů tradičních i nových audiovizuálních médií, ale také v rámci prezentačních a interpretačních forem uplatňovaných paměťovými, kulturními a uměleckými institucemi,“ vysvětluje vedoucí Ústavu rozhlasové, filmové a televizní tvorby Monika Horsáková.
Na výuce se budou podílet nejen akademici, ale také odborníci z praxe. Například prezident Asociace českých kameramanů Marek Jícha, střihač a režisér spolupracující s neziskovými organizacemi Post Bellum a Člověk v tísni Tomáš Polenský, scenárista Rudolf Merkner či historik Jiří Knapík, který je nositelem ceny Magnesia Litera v kategorii „Literatura faktu“.
Součástí studia je absolvování odborné praxe ve filmových, televizních či rozhlasových institucích, muzeích, archivech, divadlech apod.
Absolventi se mohou uplatnit v oblasti zpravodajství, publicistiky a dokumentaristiky. Budou ovládat základní metody práce s kamerou, střihovou skladbu, filmový zvuk, základy scenáristiky, dramaturgie či produkce. Své znalosti využijí také v tradičních paměťových institucích – muzeích, galeriích, archivech, knihovnách a pracovištích zaměřených na památkovou péči či kulturní dědictví – nebo v neziskových organizacích zaměřených na prezentaci a vzdělávání v oblasti soudobých dějin. Na pracovní příležitost mohou narazit i v oblasti PR a komunikace. Budou se orientovat také v produkci kulturních projektů a v možnostech kulturního fundraisingu.
Uchazeči si na nový bakalářský studijní program Historická dokumentaristika a mediální prezentace dějin mohou podat přihlášku do 30. dubna 2023.