Profesor Jiří Knapík představil svou novou knihu

• Kamila Návratová
  • 13.02.2023
Cesta do hlubin duše opavského študáka je novou publikacíprof. PhDr. Jiřího Knapíka, Ph.D. z Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Prostřednictvím studentských časopisů čtenářům přibližuje život a kulturní zájmy české středoškolské mládeže meziválečné doby v Opavě.
Publikace je rozdělena do několika částí. Kromě obsáhlé studie, která se dosud neprobádanou problematiku snaží celistvě uchopit, v knize nalezneme nejrůznější dokumentární přílohy, které téma rozvíjí a ukazují v jeho autentické podobě. Jedná se o umělecké projevy samotných studentů zachycené v předválečných periodikách. Jedním z nich byl například Studentský časopis vycházející v Praze od roku 1922, do kterého přispívali středoškoláci z celé České republiky. Knapíkova publikace se zaměřuje na umělecké pokusy studentů českých středních škol 20. a 30. let 20. století. Vedle literárních textů jsou do příloh zařazeny bloky kreseb nadaných opavských kreslířů. První tvoří karikatury Josefa Molína, otištěné zejména ve zmíněném Studentském časopise, do druhého jsou zařazeny kresby z rodinného archivu Josefa Brunclíka.

Téma knihy rozvíjí výňatek pamětí opavského gymnazisty a pozdějšího diplomata Jaroslava Pščolky, který tak doplňuje sérii jeho pozoruhodných literárních pokusů. Unikátní částí publikace je fotoreprodukce časopisu, připravovaného gymnazisty v roce 1929. Jedná se doposud o jediný známý exemplář třídního periodika opavských škol. Jde o ručně připravený, na stroji psaný dokument, jehož texty provází kresby již zmíněného Josefa Brunclíka. Podobných časopisů existovala celá řada, ale žádný se nedochoval.

Spolu s prof. Jiřím Knapíkem na knize spolupracovali doktorandi Filozoficko-přírodovědecké fakulty PhDr. Lucie Gilarová a Mgr. Vít Němec, kteří přispěli především rešeršemi k vybraným osobnostem. Oba se také podíleli na Knapíkově předchozí publikaci o inscenaci avantgardní divadelní hry Kaolin a Majolika v Opavě v roce 1933, na niž „opavští študáci“ tematicky navazují.

Jedná se o neprodejnou publikaci, přičemž na navýšení nákladu přispělo vedení města Opavy a další sponzoři. Zájemci ji mohou získat v Informačním centru v Opavě nebo si ji vypůjčit v opavských knihovnách.