Festival Na cestě přesunut na jaro 2021

• Kamila Návratová
  • 05.11.2020
Ve středu 11. listopadu 2020 měl být slavnostně zahájen již 14. ročník Festivalu Na cestě, který pořádají studenti oboru Kulturní dramaturgie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Vzhledem ke stávající situaci, která neumožňuje konání jakýchkoli kulturních akcí, se organizátoři rozhodli festival přesunout na jarní termín – konkrétně na dny 3.-5. března 2021.
    „Už v prvních dnech vyhlášení opatření studenti velmi pohotově reagovali na nastalou situaci, a dokonce zvažovali i on-line verzi festivalu. Ta se ale pro divadelně zaměřené aktivity, které vyžadují kontakt účinkujících s diváky, ukázala jako nevhodná, a proto padlo rozhodnutí najít nový termín,“ komentuje posun festivalu Pavla Bergmannová, která přípravu společně se studenty a dalšími pedagogy oboru Kulturní dramaturgie koordinuje. „Společně s kolegy si velmi ceníme nasazení studentů, kteří přípravu festivalu nevzdali a s velkým nadšením pracují na částečně pozměněné jarní verzi,“ doplňuje Bergmannová.
    Příznivci festivalu se tak mohou těšit na žánrově bohatý program divadel z různých koutů České republiky. „Své vystoupení už například potvrdil talentovaný komik a žák Bolka Polívky Pavol Seriš, který se v Opavě představí se svou zdařilou autorskou komedií z prostředí supermarketů Pri kase. Všichni se také velmi těšíme na uvedení titulů, na nichž se autorsky či režijně podílejí bývalí absolventi oboru, kteří se v současnosti uplatňují na našich profesionálních scénách. To je i případ Marka Davida a jeho kritikou velmi kladně přijímané inscenace Plavat v jezeře, která je momentálně uváděná v ostravském Studiu G,“ prozrazuje své programové tipy Pavla Bergmannová. Nabídka akcí by svou vyváženou skladbou měla oslovit jak publikum napříč generacemi, zároveň je vhodně zacílená i na potenciální zájemce o studium na Slezské univerzitě, zejména na uměleckých oborech. Nechybí totiž ani workshopy či diskuze s tvůrci – např. s režisérem Vladimírem Morávkem.
    Kromě produkce a dramaturgie se studenti – za podpory a konzultací pedagogů – podílejí na festivalu i projektem 3jsou3, který vzniká díky podpoře agentury DILIA. Jedná se o realizaci tří scénických čtení dosud neuvedených divadelních her z nabídky zmíněné agentury. V letošním roce padla volba na tituly Tancuj se mnou Jany Špaňúrové, Burn baby burn Carine Lacroix a Rande s feministou Samanthy Ellis, při jejichž přípravě si studenti ideálním způsobem ověřují své teoretické poznatky. „Jsme rádi, že naše projekty můžeme i nad rámec výuky konzultovat s našimi pedagogy, zejména externisty z divadelní praxe, kteří nás velmi obohacují o své zkušenosti,“ pochvaluje si spolupráci studentka 2. ročníku oboru Lenka Kendeová. Ta společně s kolegou Matějem Václavkem připravuje inscenované čtení titulu Tancuj se mnou.
Organizátoři 14. ročníku Festivalu Na cestě věří, že veřejnost – i přes změnu termínu – zachová akci svou přízeň, a těší se na setkání na začátku března příštího roku!