Na skok do Nysy (BIP - Erasmus+)

• Kateřina Trembač
  • 03.01.2023
Intenzivní výukový program v polské Nyse v rámci kombinovaného intenzivního programu (BIP) Erasmus+.
Díky programu Erasmus+ a partnerství s univerzitou v Bamberku (Německo) a akademií v Nyse (Polsko) se 8 studentů germanistiky FPF SU v Opavě, 12 studentů z Německa a 5 studentů z Polska zúčastnilo společného týdenního studijního pobytu v Polsku.

Nezapomenutelný seminář jsme absolvovali v adventně laděné Nyse, malebné Opoli a vánočně ozdobené Wroclawi od 5. do 11. prosince. Bohatý program přednášek a workshopů se konal přímo v jedné z budov tamní akademie (Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie), v nedaleké základní škole, návštěvních centrech a muzeích. Kromě studentů z Polska se semináře účastnili také studenti z německého Bamberku a my jsme zažili velmi intenzivní mezinárodní týden. Sedm dní plných obohacujících aktivit, diskusí, exkurzí a kulinářských zážitků se nesl v tematickém duchu tradic a rituálů nejen ve výuce německého jazyka a literatuře pro děti a mládež, ale také v kultuře a osobním životě národností hned několika zemí. Seznámili jsme se s netradičními výukovými metodami a vyzkoušeli si roli učitele německého jazyka na polské škole v městečku Henryków. Jedním z velmi diskutovaných témat byla také otázka postavení národnostních menšin na území Polska. Zpět do Opavy jsme si kromě nových poznatků a neopakovatelných zážitků přivezli také spoustu nových přátelství.

Christian Georg Herzog

Na jaře 2023 na studenty čeká druhý intenzivní výukový týden, který se uskuteční na univerzitě v Bamberku, na podzim bude hostitelskou institucí Slezská univerzita v Opavě.