Stáž v Athénách | Česká asociace - obor knihovnictví

• Kateřina Trembač
  • 06.10.2022
Česká asociace (Czech Association) je nezisková organizace, která si klade za cíl budovat a udržovat dobré jméno České republiky v zahraničí a seznamovat širokou veřejnost napříč světem i generacemi s krásami a kulturním bohatstvím České republiky a jejího jazyka. Zapojuje se do mezinárodních projektů a podporuje rozvoj mezinárodního kulturního a vzdělávacího dialogu. Spolupracuje na místních i mezinárodních vzdělávacích projektech a programech. Zajišťujeme výuku češtiny pro české děti v Řecku a online po celém světě. Nabídky dalších stáží zde: https://www.czechcentres.cz/about-us/career/internship-opportunities

Stáž v České Asociaci (CzechAssociation.org)

(sídlo: Athény, působnost: celé Řecko včetně ostrovů)

Detailed programme of the traineeship (min. 200 words including time table):

The student will assist launching a new Czech Expat Community library in Greece, create book registers, library book lending system and enter libraries into the electronic system Tritius. They will also help selecting new book additions, organizing workshops and other community events. Students will assist to create promotional materials for the library and its book fund as well as educational materials (including audio and video recordings), questionnaires etc…

The student will participate and assist in creating and coordinating promotional and educational programmes focused on reading literacy, promoting Czech language, books, culture and history and activities to support Czech children living abroad, multilingualism and reading.

They will be also assisting in preparing and coordinating “International Conference of Heritage Libraries” for Czech expat libraries and heritage community libraries in general. The student will assist in communication with conference speakers, participants and community libraries.

Another important part of their work would be administrative, operational and promotional tasks for educational programmes and initiatives as well as community events and activities. This is related to assisting with creating promotional texts, materials and invitations or assistance with creating content for related websites and social media.

During their stay the students might need to travel around Greece on different occasions. Czech Association will cover the travel cost associated with work outside Athens.

Timetable: Monday - Sunday (5 days a week, 8 hours a day), Two days off will be agreed between the intern and the mentor according to the schedule of the project the student will be participating in.

The students have an opportunity to come with their own project suggestions according to their field of study and specific professional interest as well as cover some research for their dissertation.

Termíny a druhy stáží (1 student/ka na každé období)

Dlouhodobé stáže

září–červen (9-10 měsíců) - volno přes Vánoční svátky

Střednědobé stáže

srpen až konec ledna (6 měsíců)

leden/únor až červen/červenec (5-7 měsíců)

Úvazek: 40 hodin týdně

CO NA STUDENTY U NÁS ČEKÁ

•          Energický tým českých krajanů, který je podpoří v začátcích pobytu

•          Kreativní, zábavná a smysluplná práce v krásné řecké metropoli i na dalších zajímavých místech v Řecku

•          Jasné instrukce, návody a doporučení, stejně tak pravidelný seznam úkolů a zodpovědností je samozřejmostí.

•          Praktický manuál pro „přežití“ v Řecku – studenti dostanou k dispozici také praktický „manuál“ a tipy, které jim pomohou se lépe zorientovat v Řecku a Athénách během jejich pobytu (tvořeno stážisty, kteří zde byli před nimi).

Požadavky:

komunikativnost, nadšení a organizační schopnosti

asertivita, spolehlivost, vlastní iniciativa a schopnost samostatné i týmové práce

angličtina na úrovni B1

pokročilá znalost práce na počítači – Excel, Word, PowerPoint, znalost knihovního systému Tritius výhodou (není podmínkou)

Kladný vztah k dětem, češtině, literatuře – výhodou

Podmínky stáže: student musí mít ukončený druhý ročník bakalářského studia nebo studovat navazující magisterské studium

Výběrové řízení:

•          motivační dopis v češtině

•          životopis v češtině a v angličtině