Kulaté výročí jednoho skvělého proslovu

  • Kamila Návratová
  • 19.03.2020
V únoru 2020 uplynulo 30 let od slavného projevu Václava Havla v americkém Kongresu. Tehdy čerstvý prezident Československa se jím zapsal do historie jako jeden ze symbolů vítězství demokracie nad totalitou. Kulaté výročí návštěvy bylo na stejném místě připomenuto koláží ukázek ze zmíněného projevu a dokončovaného dokumentárního filmu „Tady Havel, slyšíte mě?“ a vzpomínkovou besedou. O tom, kdo v Kongresu před měsícem vystupoval a jak to s časosběrným snímkem vypadá, jsme si povídali s jeho autorem a pedagogem SU Petrem Jančárkem.
Jak vlastně došlo k tomu, že se po třiceti letech vrátil Havlův projev zpět do Kongresu a vy jste toho byl součástí?
Před pár lety jsem se potkal se sochařem Lubomírem Janečkou, autorem busty Václava Havla, která byla v Kongresu odhalena v roce 2014 jako jedna ze čtyř bust světových státníků. Lubomír mě seznámil s člověkem, který tehdy umístění Havlovy busty pomáhal v Kongresu prosadit. Byl jím Elliot Berke, americký právník, který už jako student pochopil Havlovu zajímavost a význam. Jednou jsme u něj, asi před rokem a půl, seděli v kanceláři ve Washingtonu a já jsem z legrace pronesl, že by bylo zajímavé přesně třicet let po tom, co se Václav Havel do Kongresu dostal a proslovil tam svoji skvělou řeč, ji nějakým způsobem připomenout. Skutečně to byla spíš legrace, ale Elliot řekl, že to zkusíme a prostě to dokázal. 

Jak plánovanou akci v Kongresu přijali? 
Nebylo to samozřejmě ihned, chvilku trvalo, než námět schválili. Takovéto akce neřeší přímo kongresmani, ale oddělení přidružených akcí na základě návrhu oprávněného senátora. V našem případě to byl šéf republikánské menšiny v dolní komoře Kevin McCarthy. V okamžiku, kdy byl námět potvrzen, jsme začali připravovat konkrétní scénář; naším úkolem bylo vymyslet důstojnou připomínku projevu s tím, že ji také využijeme jako určité promo pro dokončovaný dokument o Václavu Havlovi. 

Jaká byla účast?
Nakonec jsme zaplnili celý sál. Přišlo asi 450 lidí, museli jsme nechat otevřít i balkon. Pozvání přijali hlavně ti, kteří měli k Václavu Havlovi vztah, přátelé z okruhu české ambasády a samozřejmě řada lidí z prostředí Elliota Berkeho. Hlavními hosty a řečníky byli Madeleine Albright, která před 30 lety návštěvu prezidenta v Kongresu domlouvala, Joan Baez, folková zpěvačka, podporující disidenty v Československu už dávno před listopadem 1989, a filosof a diplomat Martin Palouš, člen tzv. advanced týmu, který v roce 1990 do Washingtonu přijel s předstihem a projev v Kongresu připravoval. Ti si zavzpomínali. Ale kvůli týdenní přestávce v jednání Kongresu, odhlasované dávno po zvolení našeho termínu, bohužel chyběli politici, kteří akci zaštítili – šéf republikánů a šéfka demokratů, to byla skutečně škoda.