Filozoficko-přírodovědecká fakulta se opět stane dějištěm prestižní Astronomické olympiády

• Lenka Čápová
  • 15.03.2019
Do Opavy opět zavítá dvacítka nejlepších astrofyziků – středoškolských studentů. Zúčastní se zde celostátního Ústředního kola Astronomické olympiády (AO) v kategorii AB, jehož spolupořadatelství se opět ujal Ústav fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF). Do soutěžního klání se studenti třetích a čtvrtých ročníků středních škol zapojí od středy 20. března do pátku 22. března 2019. Záštitu nad tímto ústředním kolem převzala děkanka prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr., fakulta soutěž podporuje rovněž finančně.
Účastníky čeká různorodý program. Ve čtvrtek 21. března začínají od 8.30 hodin v posluchárně B1 řešit teoretické úkoly, od 14.00 do 16.00 hodin je v B1 naplánováno pozorovací kolo, podvečer bude patřit projekci filmů v kinosále fakultní budovy Hauerova 4.

V pátek 22. března dopoledne soutěž pokračuje řešením datové analýzy, vyvrcholením je od 12.30 do 13.45 hodin prohlídka Hauerovy 4, modelu Sluneční soustavy, poté v B1 vyhlášení výsledků a předání cen.

Cílem AO je vyhledávání talentovaných žáků a rozvíjení jejich odborného růstu. Soutěž se člení do jednotlivých kol a věkových kategorií. Nejmladší věková kategorie (GH) je určena pro žáky 6. ročníků základních škol a 1. ročníků osmiletých gymnázií, nejstarší věková kategorie (AB) pro žáky 4. ročníků středních škol, 8. ročníků osmiletých gymnázií a 6. ročníků šestiletých gymnázií.

Astronomická olympiáda probíhá ve třech kolech. První kolo je školní, druhé krajské (korespondenční) a třetím je celorepublikové finále, které je prezenční. A právě jeho dvacet účastníků, studentů třetích a čtvrtých ročníků středních škol z tuzemska, kteří uspěli v krajských kolech, přijede tento týden na naši fakultu.
Fyzikové se na pořádání AO na naší fakultě podílejí od roku 2016. Na počátku této aktivity byl a dodnes je pedagog, vědecký pracovník Ústavu fyziky a proděkan Tomáš Gráf, který patří do čtyřčlenné Ústřední komise AO České astronomické společnosti (ČAS). Tato společnost je spolu s ÚF a ministerstvem školství hlavní organizátorkou celé akce. Tomáš Gráf s ostatními kolegy z ČAS a vítězi minulých OA rovněž spoluvytváří zadání úloh.

Osm účastníků, kteří tyto úlohy vyřeší nejlépe, postoupí do užšího výběru. Z něho se pak vybere pětice těch, kteří letos v létě budou ČR reprezentovat na Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (IOAA) v Maďarsku.

Jak již dříve Tomáš Gráf podotkl, Astronomická olympiáda je zařazena MŠMT mezi soutěže kategorie A, tedy stejně jako Matematická či Fyzikální olympiáda, a to i přesto, že  astronomie není samostatným vyučovacím  předmětem.

Do všech kategorií Astronomické olympiády se každý rok zapojí až deset tisíc žáků a studentů, české týmy pak pravidelně z mezinárodních astronomických olympiád  IOAA a IAO vozí medaile.

Zde odkaz na fotogalerii z minulého roku: http://olympiada.astro.cz/201718_finale_CD.html

TEXT: Zuzana Urbánková/Centrum multimediální tvorby