Cílem exkurze bylo nejen seznámení s činností moderního archeologického pracoviště, ale také navázání kontaktu s aplikační sférou. Vedoucí oddělení, dr. Jiří Juchelka, studentům přiblížil historii muzea i samotných archeologických sbírek a představil vývoj současného archeologického oddělení, které funguje již šestým rokem. Oddělení se věnuje jak sbírkotvorné činnosti, tak terénní archeologii s vědeckými výstupy.
Studenti měli možnost nahlédnout do práce nejen archeologa, ale také terénního technika a konzervátora. Prohlédli si odborné zázemí pracoviště a dozvěděli se více o činnostech, které se běžně neodehrávají v terénu, ale v laboratoři či depozitáři.
Následně se slova ujal Mgr. Tomáš Petr, který studentům představil moderní techniku využívanou v současné archeologii – od dronů, přes magnetometr, 3D skener a 3D tiskárnu, až po konkrétní výstupy těchto zařízení. Součástí exkurze byla i ukázka práce s geografickým informačním systémem QGIS, který studenti využívají i v rámci výuky.
Exkurze studentům ukázala, že práce muzejního archeologa zdaleka není zastaralá – naopak, spojuje v sobě tradiční badatelský přístup s nejmodernějšími technologiemi. Věříme, že návštěva SZM byla pro studenty přínosná, obohacující a motivující pro jejich další studium.
Velké poděkování patří pracovníkům Oddělení archeologie SZM v Opavě za vstřícnost, čas a inspirativní prezentaci své práce.
Text: Andrea Hořínková