10. ročník Opavského Robocupu je úspěšně za námi

• Kamila Návratová
  • 23.05.2024
jubilejní 10. ročník soutěže v programování robotických systémů pro střední školy Opavský Robocup. Program nabídl přípravně-vzdělávací dopoledne, napínavou soutěžní část a hodnotné věcné ceny.
Letošní ročník se držel svého tradičního programu a soutěžící na Ústavu informatiky strávili pestrý den plný praktických ukázek a workshopů, jejichž účelem bylo připravit účastníky na soutěžní odpoledne. Zažili přednášku Kouzlo algoritmů v režii doc. Lucie Ciencialové, Jazykový kurz programovacího jazyka pod vedením dr. Daniela Valenty a praktický workshop Jak se dorozumět s robotem, který vedl robotický guru, dr. Jiří Martinů.

„Soutěž probíhá v aplikaci Webots, kde pro soutěžící připravujeme prostředí i samotný úkol. Letos se soustředili na programování robota, který pomocí kamery sleduje čáru a zároveň se při průjezdu trasou vyhýbá překážkám, do kterých by mohl narazit,“ říká Jiří Martinů, který úkol připravoval. Každý z účastníků má v odpolední části k dispozici robotickou kuchařku, kde je podrobně vysvětlen úkol i části kódu a parametrů. Nakonec se hodnotí nejlepší nápad, provedení, rychlost překonání dráhy robotem, čistota samotného kódu a komentáře.

Hodnotné ceny si vždy odnášejí první tři nejlepší. Letos se soutěžilo o programovatelného robota Ozobot Evo, dron DF models SkyWatcher, herní sluchátka a myši. Každý z výherců si odnáší také tričko soutěže, ostatní účastníci obdrží certifikát o účasti. Z celkového počtu 25 soutěžících našli nejlepší řešení a ceny si zaslouženě odnesli:
1.         Tadeáš Těhan, Gymnázium Ostrava-Zábřeh.
2.         Marek Němec, Matiční gymnázium, Ostrava.
3.         Tomáš Procházka, Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava.

„I když si mnozí z vás neodnášejí cenu, věřím, že si odnášíte krásný zážitek, nová kamarádství, vědomosti i cenné zkušenosti. Děkuji vám za účast na letošním ročníku a společně s týmem Opavského Robocupu se na vás a vaše spolužáky těšíme i v příštích letech.“ Těmito slovy zakončil úspěšný 10. ročník soutěže doc. Luděk Cienciala, vedoucí Ústavu informatiky a hlavní organizátor klání pro střední školy v programování robotických systémů.

Za organizační tým Opavského Robocupu všem gratulujeme a těšíme se u příštího ročníku…

Rádi bychom poděkovali také sponzorům, bez kterých by se tato akce neuskutečnila. Děkujeme proto za podporu společnostem Compacer, Effiis, Viavis, Tietoevry, Grit, Ströer Labs a paní Kristýně Kaslové. Dále také Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě, Slezské univerzitě, a Fyzikálnímu ústavu v Opavě za podporu při organizaci a propagaci soutěže.

Text: Kamil Matula, Fotografie: Archiv Ústavu informatiky