Odborníci z praxe i letos ovládli Ústav informatiky

  • Lenka Čápová
  • 16.11.2018
Opava – 14. a 15. listopadu převzali štafetu výuky na Ústavu informatiky odborníci z praxe v rámci dvoudenního workshopu Informatika v praxi. Přivítali jsme zástupce z firem a společností Atos, Česká pošta, Triware, Internet Billboard a Edhouse.
14. listopadu, středa, slunečné listopadové ráno, osm hodin a učebna B1 už praskala ve švech. V letošním roce se hned takto ze startu projevil enormní zájem o přednášky odborníků z praxe ze strany studentů Ústavu informatiky. Nakolik tomu nahrálo, že hned první den byl v rukách odborníků ze společností Atos, Česká pošta a Triware, kteří jsou zároveň absolventy nebo současnými studenty, netušíme. Nicméně, za zájem, který se projevil už v loňském ročníku (viz článek v iNovinách SU) jsme na ústavu velice rádi, a už nyní plánujeme pozvat firmy i v příštím roce.

Středeční dopoledne zahájil i zakončil Vladimír Smolka ze společnosti Atos. Den zahájil přednáškou o Třívrstvé architektuře aneb proč je nutné se nejprve zamyslet, což následně názorně předvedl a prakticky studenty naučil v navazujícím praktickém workshopu.


Obrázek 1: Účast na workshopu Vladimíra Smolky – Třívrstvá architektura aneb proč je důležité se nejprve zamyslet, foto od studentky ÚI, Petry Halškové.

Po obědové pauze převzal štafetu přednášení Aleš Hrtůs z České pošty. Svět IT na České poště, jak se jmenovala zmíněná přednáška, je opravdu rozsáhlý… Vždyť provozují a pracují se čtyřmi sty IT aplikací, které poštu drží pohromadě. Představení systémů, architektur, modulů i dalších faktorů, se kterými v rámci IT České pošty pracují byl nejen poučný, ale zejména motivační. Což bylo díky studiu přednášejícího na Ústavu informatiky propojeno také s reálnou uplatnitelností předmětů, které zde studenti absolvují. Aktivní studenti si navíc odnesli dárky za dobře zodpovězené odpovědi na otázky, které jim pan Aleš Hrtůs kladl.

První, informacemi velmi nabitý den zakončil Pavel Fréhar ze společnosti Triware. Internet věcí a chytré domácnosti jsou trendem, který nelze přehlížet. Jak takový internet věcí vypadá, jak vypadají chytré sítě a jakým způsobem lze „vybavit“ svou chytrou domácnost pomocí technologií Loxone? Při poutavé prezentaci jsme se snažili zamyslet i nad otázkou, zda „v éře chytrých věcí, nejsou ty hloupé přece jen lepší“? 


Obrázek 2: Aleš Hrtůs a jeho Svět IT na České poště.
 

Obrázek 3: Pavel Fréhar a představení technologií pro chytré domácnosti Loxone.

Ve čtvrtek ráno nás Michal Perdek ze společnosti Internet Billboard provedl obláčky... Cloudové služby jsou prostředky pro spolehlivé ukládání i sdílení dat. V rámci příspěvku „Tvorba a správa vlastního cloudu“ jsme tak řešili situaci, kdy se rozhodneme vytvořit si pro naše účely vlastní řešení, aniž bychom se obrátili na poskytovatele již existujících.

Po zbytek dne jsme byli v rukách expertů ze společnosti Edhouse. Nejprve nás Ondřej Mikulica provedl Letem světem WPFkem. Kromě velmi názorných praktických ukázek v kódu byly rozdány i odměny za pozornost. Byla nám tak představena technologie Windows Presentation Foundation. Po obědě Petr Pálka prozradil, jak v Javě na Spring Framework a koncept „Inversion of Control“. Druhý, a zároveň poslední den workshopu, zakončil Ondřej Kašpar Entity Frameworkem – mapování databázových objektů.

 Obrázek 4: Michal Perdek představuje cloudové služby a možnosti...

 
Obrázek 5: Ondřej Mikulica před odletem do světa WPF.

Celé dva dny prokázaly, jak vysoký zájem mají studenti Ústavu informatiky o zkušenosti, které jim mohou odborníci z partnerských firem předat. Děkujeme všem přednášejícím a ještě jednou partnerským společnostem Atos, Česká pošta, Triware, Internet Billboard a Triware, ale také Moravskoslezskému kraji, z jehož rozpočtu byla i letos velmi úspěšná akce podpořena. Těšíme se na další zajímavé přednášky zase za rok!


Obrázek 6: Peter Pálka, Spring Framework a koncept "Inversion of Control"v Javě.

 Obrázek 7: Závěrečná přednáška Ondřeje Kašpara, Entity Framework -- mapování databázových objektů

Text: Mgr. Kamil Matula, Ústav informatiky