Na Slezské univerzitě se bude diskutovat o mediálním obrazu národnostních menšin v Česku a Polsku

  • Kamila Návratová
  • 03.11.2022
Na Slezskou univerzitu v Opavě se v termínu 8.–10. 11. 2022 sjedou tuzemští i zahraniční odborníci, filmoví a rozhlasoví tvůrci a didaktici dějepisu, aby se v rámci 6. ročníku konference Média – Dějiny – Společnost podělili o své poznatky v oblasti reflexe života národnostních menšin v České republice a v Polsku v médiích, kinematografii a vzdělávání.
Program letošního, již 6. ročníku konference nabídne prezentace a rozhovory zaměřené např. na romskou filmovou tvorbu, zobrazení národnostních menšin v české a polské kinematografii ve 20. století i novém miléniu, osudy kladských Čechů a jejich mediální ohlas, téma polsko-židovských vztahů a jejich prezentace v nové expozici Muzea varšavského ghetta, aktuální problematiku uprchlíků ze zemí bývalého Sovětského svazu či možnosti využití filmové produkce při výuce dějepisu. „Nejde o typickou akademickou konferenci, ale o setkání historiků, profesionálů z médií, filmových tvůrců, učitelů, studentů, zájemců z řad široké veřejnosti. Nabídneme proto nejen odborná konferenční vystoupení, ale i debaty, diskuse a doprovodný program,“ vysvětluje vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Monika Horsáková, která stojí za dramaturgií akce. „Součástí konference budou i filmové projekce a výstavy. Návštěvníci se mou těšit na českou předpremiéru filmu režiséra Michala Blaška Oběť, který aktuálně budí zájem na evropských festivalech. Promítat se bude také vynikající polský snímek režiséra Filipa Bajona Majordomus, zachycující historii Kašubů v Polsku, nebo dokument Když květiny nemlčí běloruského režiséra Andreie Kutsily, který emigroval do Polska a bude také hostem jedné z debat konference,“ upřesňuje Monika Horsáková. „Velmi zajímavá bude bezesporu i výstava polského dokumentárního fotografa Arkadiusze Goly s názvem Cikáni na Horním Slezsku 1990–2022 v Galerii Hauerova 4 nebo výstava Polského institutu s názvem Po-lin / Židé v republice mnoha národů v budově Fakullty veřejných politik na Bezručově náměstí 14,“ dodává. 
 
Akce je tradičně otevřena veřejnosti, vstup je zdarma. Více se o konferenci Média – Dějiny – Společnost dozvíte na webu, kde se na konferenci můžete zaregistrovat.
 
6. ročník konference Média – Dějiny – Společnost se uskuteční za finanční podpory Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí ČR. Akci pořádají Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě a Fakulta veřejných politik v Opavě ve spolupráci s polským partnerem, kterým je Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe se sídlem v polské Vratislavi.