LucernaTV sleduje Ostravské kulturní stopy

  • Kamila Návratová
  • 21.01.2022
Na internetové vzdělávací televizi LucernaTV, kterou provozuje Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby, můžete mimo jiné sledovat unikátní cyklus, který mapuje historii ostravské kultury.
„Jde o jakousi virtuální kulturní kroniku města – vzdělávací pořad zaměřený na vizuální a výtvarné umění, architekturu a urbanismus, kulturní dědictví, kulturní krajinu či literaturu. Každý díl spojuje vždy konkrétní ostravské místo s konkrétním kulturním fenoménem, projektem či akcí,“ upřesňuje vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Monika Horsáková. „Zatím jsme natočili 6 dílů a v projektu, který připravujeme společně s ostravským spolkem Fiducia, pokračujeme,“ dodává. 
Cyklus zatím představil díly o prvorepublikovém kulturním kvasu v kavárně Elektra, obrazu Nové huti v krásné literatuře, happeningu Ahoj, lidi v podchodu pod Frýdlantskými mosty, knize Ostrava – obležené město, lípě Na Podborčí, ostravských sympoziích prostorových forem či počátcích bibliofilství v moravskoslezské metropoli. „Ke každému tématu děláme podrobné rešerše a součástí filmů jsou mnohdy unikátní archivní materiály a fotografie,“ konstatuje Monika Horsáková, která cyklus režíruje. 
Kromě Ostravských kulturních stop vyrobil Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby ve spolupráci se spolkem Fiducia v roce 2021 také 7 dílů pořadu Hlasy města, ve kterém představuje básníky a prozaiky nastupující literární generace na jejich oblíbených ostravských místech, 10 reportáží věnovaných výstavám v respektovaných ostravských galeriích Dole a IN VITRO či 4 vzdělávací pořady v rámci série Hmyz je fajnovy!!!, věnované tématu hmyzu ve městech. „Připravili jsme také dva speciály v rámci literárního cyklu Hlasy města, které jsou věnovány ostravským literátům Janu Balabánovi a Jaroslavu Žilovi. Oba předčasně zesnulí spisovatelé by v roce 2021 oslavili šedesát let,“ uzavírá Monika Horsáková.
Všechny pořady najdete na internetové vzdělávací televizi  LucernaTV a stránce klubu Fiducia. Ostravské kulturní stopy se postupně představí také na portálu stream.cz, kde je nyní již publikován díl o ostravských bibliofilech.
 
Pořady připravuje tým:
Monika Horsáková – režie, scénář, střih
Ilona Rozehnalová – rešerše, redakční práce
Jan Vlček – kamera
Martin Režný – hudba
Projekt finančně podpořily Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Ostrava, Nadace české architektury, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz.

Historik umění Martin Mikolášek ve videu hovoří o výstavě neoficiální kultury v roce 1989 s názvem Ahoj, lidi, a formování výtvarné skupiny Přirození. Součástí jsou unikátní fotografie a archivní dokumenty, například z archivu kurátora Vladislava Holce. 

Literární historik Pavel Hruška diváky zasvětil do obrazu ostravské Nové huti v literární produkci 50., 60. i sedmdesátých let a seznámil zájemce třeba i s autory, kteří o ní nejen psali, ale také v ní pracovali. Unikátní záběry a fotografie nám pro účely tohoto dílu Ostravských kulturních stop poskytly Akreditovaný archiv Liberty Ostrava a.s., Zemský archiv v Opavě a Archiv města Ostravy.

S výtvarníkem Eduardem Ovčáčkem, historikem umění Martinem Mikoláškem a propagátorem ostravských soch Jakubem Ivánkem v pořadu hovoříme o legendárních sympoziích z 60. let 20. století. Kde se jejich organizátoři inspirovali, kteří umělci se sympozií účastnili a jaký byl osud vytvořených plastik? To vše se dozvíte v pořadu, jehož součástí je řada dobových fotografií a archivních materiálů, za něž děkujeme zejména Archivu města Ostravy a Galerii výtvarného umění v Ostravě. 

S fotografem Viktorem Kolářem a literárním historikem Pavlem Hruškou se můžete vydat po stopách vzniku kultovní publikace, jež měla pohnutý osud a dnes je považována za knižní raritu.

Jaké tisky vydávali ve 30. letech 20. století ostravští bibliofilové, kdo mezi ně patřil a jak probíhal 4. sjezd moravských bibliofilů, který se konal v roce 1931 v ostravském Domě umění pod záštitou tehdejšího starosty Moravské Ostravy Jana Prokeše? V pořadu hovoří knihovnice a dokumentaristka Galerie výtvarného umění v Ostravě Vladimíra Lichovníková a vedoucí oddělení sbírek a výstav GVUO Gabriela Pelikánová. Ve videu je k zhlédnutí řada cenných bibliofilií i dobové fotografie, zejména ze sbírky GVUO.

Památná lípa Na Podborčí se stala v anketě Strom roku Stromem hrdinou. Jaký se za ní skrývá příběh? Proč je vzácná? A proč stojí za to ji zachovat pro další generace? V pořadu hovoří botanička Zdenka Rozbrojová a členové spolku Pestré vrstvy, kteří iniciovali zařazení lípy do ankety, geolog Jan Lenart a historik a průvodce Tomáš Majliš. 
Literární kvas v kavárně Elektra (18 min.)
V roce 2020 vznikl pilotní díl Ostravských kulturních stop nazvaný Elektra.  Flamendři, umělci, honorace i podsvětí, Voskovec a Werich a další známé i zapomenuté osobnosti – ti všichni se setkávali ve slavné prvorepublikové kavárně v centru Ostravy. O kulturním kvasu v kavárně Elektra hovoří publicista Ivan Motýl.

SPECIÁLY HLASŮ MĚSTA 2022 – JAN BALABÁN (48 min.) A JAROSLAV ŽILA (33 min.)
Na spisovatele, kteří by se v roce 2021 dožili 60 let, na ostravských místech, jež s nimi a jejich tvorbou mají spojená, vzpomínají a z jejich textů čtou jejich přátelé.

Fotograf Viktor Kolář v díle Ostravských kulturních stop věnovaném kultovní knize Ostrava – obležené město