• 12.04.2023

Poetická duše Jany Kopfové s matematikou souzní

Kdo osloví doc. RNDr. Janu Kopfovou, Ph.D., uslyší nejprve hedvábnou slovenštinu a pak tok nápadů, které obzvláštňují její vyučování nejen z kmenového pohledu, tedy pracoviště na oddělení funkcionální analýzy a diferenciálních rovnic Matematickém ústavu, ale také na Mendelově gymnáziu v Opavě, jež jí svěřilo matematicky nejtalentovanější žáky.
  • 04.04.2023

Bratři z Fulneku jsou raritou a ozdobou Slezské univerzity

Blaschkeovi. Bratrské trio na Slezské univerzitě aneb fyzik (Martin), znovu fyzik (Filip) a posléze matematik (Petr). Původem z Fulneku na moravsko–slezském pomezí přišli na vysokou školu do Opavy postupně.
  • Aleš Ryšavý
  • 01.04.2023
  • Staženo dne 31.08.2023

2. kolo přijímacího řízení – podmínky pro přijetí ke studiu

Termín pro podání přihlášek do bakalářských a navazujících magisterských studijních programů Matematika je do 31. 8. 2023. Termín pro podání přihlášky do doktorského studijního programu Matematika je do 15. 8. 2023.
  • 31.03.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Zdeněk Kočan ví, že nejobyčejnější věci jsou nejdůležitějšími

Když přišel Zdeněk Kočan na podzim 1991 na magisterskou kombinaci Matematika – fyzika pro střední školy na Slezskou univerzitu do Opavy až ze západních Čech (jeho rodištěm jsou Karlovy Vary, žil v malé vesnici v Karlovarském kraji), netušil, jak se bude vyvíjet jeho studentský život ve vzdáleném regionu. „Dnes už dávno nejsem studentem, ale tentokrát jsem už definitivně v Opavě doma,“ říká a přeje si, aby dál pokračoval na trochu upravené cestě.
  • 24.03.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Při Náboji se střílí matematickým umem

Matematický ústav v Opavě v budově rektorátu Slezské univerzity (SU) Na Rybníčku bude znovu hostit 21. dubna soutěžní středoškolské týmy při soutěži Matematický náboj.
  • Lenka Kendeová
  • 23.03.2023

Opavský majáles se blíží… Možná jeden z posledních, který organizují sami studenti

Kroniky popisují majáles jako ryze českou oslavu studentského života a příchodu měsíce května, některé prameny jej uvádějí jako tradici spojenou s rozmachem univerzit, doloženou již od 15. století. Bohužel však charakter těchto akcí pořádaných samotnými studenty jako neziskové akce v posledních letech, zvláště ve velkých městech, vytlačují komerčně založené subjekty, které zavětřily příležitost k monetizaci této většinou nijak nechráněné značky dobré zábavy. V Ostravě se tak např. letos konají majálesy dva, a to týden po sobě. Jaký bude ten opavský?
  • 21.03.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Nové zeměpisné klopýtnutí na rohu Beethovenovy ulice

Před Brain Fitness na rohu Beethovenovy ulice v Opavě zabudovala před letošním prvním jarním dnem parta nadšenců a obdivovatelů matematiky a fyziky do země „klopytník“.
  • 16.03.2023

Cesta matematika Mgr. Pavla Holby má pořádný říz

Laborant výpočetní techniky na Matematickém ústavu (MÚ) je velmi skromný. Mgr. Pavla Holbu bylo proto potřeba k rozhovoru dost přemlouvat. Až když se jeho kolega Roman Petrla přimluvil, Pavel přikývl. „Asi bych tak nevzdoroval jako paní knihovnice Věra Matoušková, která vám interview přislíbila až v roce 2029,“ podotkl, když jsem mu pověděl, jak někdy jako novinář zápasím s netrpělivostí, a postupně přemohl ostych.
  • 13.03.2023

Rozvíjením mozku se Michaela Záškolná s úsměvem baví

Když slunce nesvítí, často s optimismem pomůže Míša. Je na ni spoleh, a to nejen v laboratoři výpočetní techniky Matematického ústavu.
  • 09.03.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Tichý dopolední čtvrtek se vzpomínkami

Několik výjimečných minut ticha prožili někteří pracovníci Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě, když se vydali 9. března na Městský hřbitov, aby uctili památku dlouholetého ředitele prof. RNDr. Jaroslava Smítala, DrSc. Zapálili svíčky, zavzpomínali a slíbili si, že si chtějí počínat tak, aby mu dělali čest a tím rozvíjeli jeho odkaz. Bylo jim s ním dobře. A myslím, že i jemu bylo dobře s nimi.