Při Náboji se střílí matematickým umem

• David Slosarczyk
  • 24.03.2023
Matematický ústav v Opavě v budově rektorátu Slezské univerzity (SU) Na Rybníčku bude znovu hostit 21. dubna soutěžní středoškolské týmy při soutěži Matematický náboj.

Pětičlenná družstva se ve dvou kategoriích (junioři – 1. a 2. ročníky, senioři – 3. a 4. ročníky) utkají o palmu vítězství v mezinárodní soutěži, kterou letos v ČR pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze a právě matematické pracoviště SU. V Opavě se vzhledem ke kapacitním důvodům může účastnit 35 týmů juniorů a tentýž počet dříve narozených, tedy seniorů. Registrace účastníků byla 20. března ve 12 hodin zahájena.

Písemné úlohy v počtu pěti řeší dvě hodiny týmy tak, že mohou sledovat průběžné výsledky v každém dějišti soutěže. Pokud jde o mezinárodní účast, předpokládá se zájem soutěžících z 11 zemí (ČR, Slovensko, Polsko, Německo, Estonsko, Velké Británie, Rakouska, Švýcarska, Maďarska, Rumunska a Íránu). Na Matematickém ústavu budou týmy soutěžit ze středních škol z Ostravy, Havířova, Frýdku-Místku, Opavy, Frýdlantu nad Ostravicí, Frenštátu pod Radhoštěm, Lipníku na Bečvou a Strážnice. Přibudou určitě další, protože uzávěrka nebyla ještě uzavřena. Školy se mohou přihlásit až do 31. března.

„Soutěž se pořádá po tříleté přestávce,“ uvedla za organizátory v Opavě RNDr. Lenka Rucká, Ph.D. „V roce 2020 se soutěž zrušila tři dny před jejím konáním, a tak zůstala připravena trička pro úspěšné soutěžící. Organizátoři tedy rozhodli, že letošním laureátům připadnou trička s letopočtem 2020,“ řekla L. Rucká. Na Matematickém ústavu se soutěž poprvé konala v roce 2008, vůbec první ročník Náboje organizovala Bratislava v roce 1998. Posledními laureáty soutěže byla polská družstva z Vratislavi a Krakova.(um)

Náboj 2018 Náboj 2018