Opavský majáles se blíží… Možná jeden z posledních, který organizují sami studenti

  • Lenka Kendeová
  • 23.03.2023
Kroniky popisují majáles jako ryze českou oslavu studentského života a příchodu měsíce května, některé prameny jej uvádějí jako tradici spojenou s rozmachem univerzit, doloženou již od 15. století. Bohužel však charakter těchto akcí pořádaných samotnými studenty jako neziskové akce v posledních letech, zvláště ve velkých městech, vytlačují komerčně založené subjekty, které zavětřily příležitost k monetizaci této většinou nijak nechráněné značky dobré zábavy. V Ostravě se tak např. letos konají majálesy dva, a to týden po sobě. Jaký bude ten opavský?

Autorka: Karin Martínková

O Opavském majálesu si povídám s jeho hlavní organizátorkou Lucií Zelinkovou. Ta je naší absolventkou (plánující ještě jedna studia na karvinské fakultě) a bývalou prezidentkou Studentské unie Slezské univerzity, která s unií nadále při organizaci této akce spolupracuje.

Lucie, než se dostanu k samotnému letošnímu Opavskému majálesu, co říkáš na dění okolo majálesů v Praze, Hradci, Brně a Ostravě? V Opavě se bude jednat již o 27. ročník v režii studentů, což znamená poměrně záviděníhodnou tradici již od roku 1995, s výjimkou jediné roční pauzy v období covidu. Myslíš, že podobná komercializace hrozí také v Opavě a co by vlastně znamenala?

Mgr. Lucie Zelinková, exprezidentka Studentské unie Slezské univerzity Mgr. Lucie Zelinková, exprezidentka Studentské unie Slezské univerzity

27 let… To už je neskutečně dlouhá doba, škoda té covidové pauzy, jinak by to bylo už krásných 28 let. Je velkou radostí se podílet na utváření téhle opavské tradice. :) No k tomu, co se děje ve velkých městech, to mě opravdu mrzí a štve mě to. Bohužel je to věc, kterou moc neovlivním. V těchto městech vznikly „pseudo“ majálesy, které se ovšem jako studentské pouze tváří, doopravdy s nimi nemají nic společného. Na sociálních sítích nyní vznikají různé profily, které lákají studenty moravskoslezských univerzit. Nechci jmenovat přesně které, protože jsem zastáncem toho, že špatná reklama je taky reklama. Ale zároveň si myslím, že je důležité zmínit, že i přes tuto snahu pořadatelů komerčních akcí likvidovat studentské aktivity, my nic nevzdáváme! Nedávno jsme zveřejnili na sítích post, který se nesl v duchu „Nenechme si vzít majálesy,“ a měl za cíl informovat o tom, že jsou tu i lidé, kteří na našich tradicích parazitují. Po zveřejnění se zvedla neskutečná vlna podpory, a za to jsme moc vděční! :) Věřím a doufám, že podobná situace u nás nenastane, a pokud by tomu tak bylo, tak jsem si jistá, že Slezská univerzita i Statutární město Opava, kterým moc děkujeme za pravidelnou podporu, podpoří právě ten náš pravý majáles. A hlavně vím, že my si tuhle tradici prostě nenecháme vzít.

Mohla bys tedy krátce představit letošní ročník Opavského majálesu? Kdy a kde se letos uskuteční, na kolika scénách, které hudební skupiny budou tím hlavním lákadlem?

Letos to bude velké, to můžu všem slíbit! Termín jsme letos vybrali 20. května 2023. Majáles se uskuteční ve staronových prostorech v Městských sadech, a to přesně naproti Městského koupaliště, kde bude situován i hlavní vstup. V tomto krásném parku probíhaly majálesy v dávnějších dobách, ale letos se tam společně vracíme s nejnadupanějším ročníkem, který kdy Opava zažila. Program poběží celkem na třech pódiích – SU Stagi, Saurus Stagi a Opava Stagi. Hlavní pódium, SU Stage, bude více propracovaná jak dramaturgicky, tak i technicky. Vystoupí Benny Cristo, Mucha, Pam Rabbit nebo třeba Elly. Letos se nám opravdu podařilo tenhle line-up natřískat do poslední minuty kvalitní hudbou, která nenechá nikoho klidným. Největší srdcovkou je pro nás Benny Cristo a jsme poctěni, že můžeme přivítat v Opavě právě jeho! Další dvě pódia jsou určena především místním umělcům. Saurus stage, electro scéna, přivítá i jedno z nejzvučnějších jmen DJs scény – Akiru, dále vystoupí i DJs pocházející z Opavy a také např. Disgustin Justin, který je rovněž členem našeho pořadatelského týmu. Novinkou letošního ročníku je Opava stage, pódium určené především začínajícím umělcům z Opavy a okolí, tam se můžete těšit na kapely jako The Middle of the Sandwich nebo Felix Teleke.

Zde bych chtěla poznamenat, že převahu členů kapely The Middle of the Sandwich tvoří studenti právě naší univerzity a hoši si vedou opravdu dobře! Celý program zní vskutku lákavě, a to nejenom pro studenty. Nejen hudbou je ovšem živ člověk; na co se tedy ještě mohou návštěvníci v rámci majálesu těšit?

Jako již tradičně jsme připravili pro studenty i veřejnost doprovodný program nejen open-air festivalu, který je vlastně takovým vyvrcholením studentských oslav jara. V týdnu před open-air nás čekají tematické dny jako Den dobré vůle nebo Multikulti den. Ale samozřejmě nebude chybět ani doprovodný program během samotného open-airu. K dispozici bude návštěvníkům Teva Family zóna, která je určena především rodinám s dětmi. Bude pro ně připravena spousta aktivit a her, do jejichž realizace se zapojují i zástupci jednotlivých fakult univerzity, především Fakulta veřejných politik a Filizoficko-přírodovědecká fakulta. Návštěvníci budou moci využít také chill zóny, kde bude skvělý výhled na SU stage a zároveň zde bude možnost v klidu posedět a dát si drink. Samozřejmostí na každém festivalu je i stánkový prodej – a že bude výběr opravdu rozmanitý, ať už se jedná o jídlo či pití. Chybět nebude ani náš pivní majálesový speciál Slezáček, který se těší velké oblibě. Toto pivo uvaří a dodá tradičně minipivovar Nová Sladovna.

A poslední otázka, Lucie: víme kdy, víme kde, doplň ještě prosím, s jakým vstupným musí zájemce počítat?

Vstupné je jednou z mála věcí, které jsme museli už letos zavést. Bohužel náklady na akci se zvedají a pokud chceme i nadále poskytovat kvalitní program a zvyšovat laťku festivalu, bylo nutné k tomuto kroku přistoupit. 

Do konce dubna je vstupné odstupňováno následovně:

Dospělý


Rodina
(2 dospělí + 2 děti do 12 let)

Dítě 6–12 let

Dítě do 6 let


299 Kč550 Kč


100 Kč


zdarma

Poslední vlna předprodeje odstartuje 1. května a ceny budou platit i v den konání akce, přičemž do 19. května půjde koupit lístek online, v den akce pouze na místě. Ceny pro tuto poslední vlnu jsou:

Dospělý


Rodina
(2 dospělí + 2 děti do 12 let)

Dítě 6–12 let

Dítě do 6 let


349   Kč550 Kč


100 Kč


zdarma

Důležité je zmínit, že počet rodinných vstupenek je omezen, může se tedy stát, že budou před akcí již vyprodány. Zároveň nyní ladíme poslední detaily pro zvýhodněný nákup vstupenek pro studenty Slezské univerzity v Opavě, zaměstnance univerzity a rovněž i pro absolventy, kteří jsou registrováni na absolventském portálu. Informace k využití slevy přijdou každému z nich do jejich e-mailové schránky.

 

Děkuji za rozhovor a uvidíme se na Opavském majálesu!

K fotogalerii Opavský majáles 2022