• 18.09.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Opavská matematika zářijovou konferencí zase porostla

V inspirujícím prostředí hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí se jen nedávno uskutečnila matematickou komunitou očekávaná odborná konference „MIO 25 years of Mathematical Institute in Opava“ (9. - 12. září).
  • Aleš Ryšavý
  • 17.09.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Informace k zápisům do studia

• Lukáš Wicha
  • 16.09.2024

Informace k odkladu začátku zimního semestru na Slezské univerzitě

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky a milí studenti. Vzhledem k aktuální krizové situaci způsobené rozsáhlými povodněmi se z rozhodnutí rektora Slezské univerzity odkládá začátek výuky v zimním semestru na 30. září 2024.
  • Aleš Ryšavý
  • 01.09.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Termíny kontroly studia a zápisu do nadcházejícího ak. roku

Rozhodnutí ředitele č. 4/2024 - Kontrola studia za akademický rok 2023/2024, zápis předmětů do zimního semestru akademického roku 2024/2025 a zápis do akademického roku 2024/2025 pro studenty bakalářských a magisterských studijních programů Matematika

• 02.07.2024

Vzpomínka na matematičku ryzího srdce Kristínu Smítalovou

Ani letošní jubilejní 25. rok Matematického ústavu (MÚ) v Opavě nebude bez velmi smutné události. Na sekretariát MÚ Slezské univerzity se v první červencový den dostala zpráva z Bratislavy o tom, že 30. června ve slovenské metropoli opustila své blízké doc. RNDr. Kristína Smítalová, CSc.
  • 21.06.2024
  • Matematický ústav v Opavě

První dáma české vědy v Opavě zprovoznila sluneční hodiny

Byl to opravdu významný den! Vždyť Slezskou univerzitu v Opavě (SU) ve středu 19. června navštívili přední představitelé Akademie věd ČR, na prvním místě prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., dr. h. c., úřadující předsedkyně AV ČR.
  • 11.06.2024

Úžasná Generative artificial intelligence

Na tři desítky posluchačů přijaly pozvání k pátečnímu celodennímu workshopu (7. června) v Aule Martina Černohorského v budově rektorátu Slezské univerzity v Opavě Na Rybníčku, aby se nechaly okouzlit generativní umělou inteligencí (GenAl) prostřednictvím výkladu manželů Čermákových.
  • 28.05.2024

K významnému jubileu matematika Miroslava Engliše

Na konci letošního května si celá česká matematická komunita připomene 60. narozeniny prof. RNDr. Miroslava Engliše, DrSc., vědeckého pracovníka Matematického ústavu Akademie věd ČR a ředitele Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě (SU).
  • 22.05.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Jsou to zvláštní lidé, ti matematikové. Ale ať žijí!

Matematický ústav (MÚ) Slezské univerzity v Opavě si stále udržuje vysokou výkonnost nastolenou už za ředitelování prof. Jaroslava Smítala (1942-2022). Lze to opět konstatovat i po skončení dvoudenního výjezdního zasedání MÚ v hotelu Kamzík v Malé Morávce (16. - 18. května).
  • 21.05.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Planetka Černohorský je sice malá částečka, zato nikdy nebude neviditelnou

Příjemné dopolední úterní chvíle prožili účastníci odhalení modelu planetky Černohorský na Bezručově náměstí v Opavě, prakticky před pracovnou prvního rektora Slezské univerzity v Opavě prof. RNDr. Martina Černohorského, CSc., vysokoškolského učitele fyziky (1923-2024).