Opavská matematika zářijovou konferencí zase porostla

  • David Slosarczyk
  • 18.09.2024
V inspirujícím prostředí hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí se jen nedávno uskutečnila matematickou komunitou očekávaná odborná konference „MIO 25 years of Mathematical Institute in Opava“ (9. - 12. září).
Bylo to setkání vysoce pracovní, takové, jaké už v minulosti Matematický ústav (MÚ) v Opavě uspořádal (dokonce i v tomto hradeckém dějišti). Vystoupila tu plejáda významných matematiků ze zahraničí spolu s „domácími“ kolegy, profesory MÚ Arturem Sergyeyevem a Romanem Popovychem. Mezinárodní punc měla též průvodní a zahajující vystoupení ředitele MÚ prof. Miroslava Engliše po úvodních slovech doc. Karla Hasíka.

Nejprve krátké ohlédnutí. Když se rektor prof. Demeter Krupka na konci roku 1998 rozhodl pro vznik MÚ vyčleněním matematického pracoviště z Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (SU) v Opavě, byl přesvědčen, že MÚ náleží samostatné místo pro matematiky a zastřešující jejich odbornost v celém svazku SU. Prvním ředitelem MÚ byl jmenován prof. Jaroslav Smítal, dříve již prorektor SU pro vědu a zahraniční styky, jeho nástupcem je nyní prof. Miroslav Engliš. Co dnes po 25 letech nejvíce platí? Vysoká náročnost a zároveň stejně vysoká soudržnost, kolegialita a snaha si vzájemně vyhovět.

Opavské matematické pracoviště získalo už v polovině devadesátých let minulého století první oprávnění uskutečňovat doktorské studium a první akreditaci pro habilitační a profesorská řízení. Tato oprávnění MÚ poté opakovaně obhájil. „V současnosti disponuje akreditací pro doktorské studium do roku 2029 a akreditací pro habilitační a profesorské řízení do roku 2033. MÚ je tedy jednou z pouhých čtyřech institucí s takovým oprávněním v oblasti čisté matematiky (společně s Univerzitou Karlovou v Praze, Masarykovou univerzitou v Brně a Univerzitou Palackého v Olomouci),“ konstatuje prof. Engliš a cení si rovněž mezinárodně uznávané vědecké činnosti MÚ. „Zhruba 60 procent jeho rozpočtových prostředků je určeno na vědecko-výzkumnou činnost a byly získány v nějaké formě veřejné soutěže. Tři čtvrtiny jeho akademických pracovníků mají úvazky v rámci vědecko-výzkumné činnosti,“ dodává prof. Engliš.

A jeho závěrečný pohled na MÚ? „O vědeckých výsledcích se nedá hlasovat a vědu může dobře řídit jen ten, kdo ji sám výborně ovládá. Stejně jako Matematický ústav Akademie věd ČR měl za ředitele osobnosti formátu Jaroslava Kurzweila (první český čestný doktor SU – pozn. autora) nebo Ústav informatiky a výpočetní techniky AV ČR Petra Hájka, bylo velkým štěstím, že mezi jeho vůdčími představiteli figurovali mezinárodně uznávaní matematici jako J. Smítal a D. Krupka,“ oceňuje současný ředitel MÚ.

Nebyl by to ale prof. Engliš, kdyby víc než skromně neuvedl ani své jméno. Prof. RNDr. Miroslav Engliš, DrSc., ředitel MÚ v Opavě (2005-2008, 2016-2024), emeritní prorektor Slezské univerzity v Opavě (2011-2023), člen Učené společnosti ČR (od 2009), vůdčí osobnost opavského MÚ. A tak jemu i celému pracovišti přejeme do dalších let hodně skvělé matematiky a vše dobré.

A kdo přispěl jubileu MÚ díky hodnotným vystoupením? Je jich mnoho, třeba hned Ľ. Snoha z Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici, polští znalci M. Błaszak a T. Downarowicz. Ale stejně tak A. Blokh, R. Vitolo, S. Trofimchuk. Byla to velká show!

Pod sloganem „Když ji miluješ, je pořád co řešit“ byl to úchvatný týden s velkou matematikou. Děkujeme. (um)


(foto: archiv)