Noc vědců 2023 na FPF

  • hlavní
  • 06.10.2023
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě pro vás i v letošním roce připravila řadu zajímavých akcí v rámci Noci vědců. Všechny je spojuje společné téma – Tajemství.

Tajemství úspěšných promptů pro nástroje umělé inteligence
6.10. 17:00 - 19:30, Bezručovo náměstí 13
Poslední dobou o umělé inteligenci slyšíme na každém kroku. ChatGPT, Midjourney a mnoho dalších nástrojů využívá generativní textové modely UI. Aby nám však vygenerovaly to, co potřebujeme, musíme jim zadat co možná nejlepší příkaz. Co se skrývá za touto technologií, proč se o ni tolik mluví, jedná se o příležitost, výzvu nebo cestu do pekel? Zveme vás na workshop, kde si na tyto otázky odpovíme.

Odhalená tajemství středověkých receptářů
6.10. 17:00 - 18:30, Hradecká 17
Ukrývají prastaré knihy kořeny moderního stravování? Nalezneme v nich něco z toho, co dnes důvěrně známe a na čem si pochutnáváme? Na tyto a jiné otázky bude hledat odpověď kulinární workshop s degustací.

Za tajemstvím zemských prezidentů
6.10. 17:30 - 19:30, Masarykova třída 37
Návštěvníky čeká zábavná kvízová hra na téma "Slezští zemští prezidenti". Jednotlivci nebo skupinky budou na základě mapky, kterou obdrží na začátku hry, obcházet jednotlivá stanoviště ve vybraných prostorách a plnit pro ně připravené úkoly. Za každý splněný úkol obdrží razítko na zadní stranu mapy - hrací kartu - a jednu indicii, která jim pomůže na závěr rozluštit tajemství zemských prezidentů (tajenku). Na posledním stanovišti obdrží v případě splnění všech úkolů a vyluštění tajenky drobný dárek.

Tajemství Titanicu
6.10. 18:00 - 20:00, Hauerova 4
Objevování našeho světa patří mezi nejvzrušující aktivity člověka. Ať už se vydáváme do vesmíru nebo do hlubin našich oceánu, vždy je potřeba zdolávat ty nejextrémnější překážky. Titanic je jistě jedním z nejskloňovanějších témat, pokud se týká průzkumu našeho oceánu či vyšetřování nehod. I dnes, po více než 100 letech, je Titanic obklopen mnoha tajemstvími. V médiích se o Titanicu začalo opět hlasitě hovořit, když ponorka Titan implodovala při sestupu k jeho vraku.
Náš pořad Co by kdyby si klade otázku "Co by kdybychom  Titanic vyzvedli z mořského dna?" Je to vůbec možné? V jakém stavu je? Jaká fyzika nás v těchto hlubinách obklopuje? Kdyby se to skutečně podařilo, jakou roli by hrála muzea? Jak se takový cenný vrak konzervuje? Jak funguje administrativa? Pojďte s námi rozproudit debatu a společně s moderátory a popularizátory vědy Martinem Rotou, Patrikem Kořenářem a vědci z Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě odhalit tajemství Titaniku!


Co skrývají laboratoře robotiky
6.10. 17:00 - 18:00, Bezručovo náměstí 13
Otevíráme dveře do laboratoří robotiky. Co se v nich skrývá, s čím zde studenti hrají, a jaký to má smysl pro budoucnost? Zveme Vás k odhalení tajemství jinak těžko přístupných laboratoří Ústavu informatiky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

Tajemné kultovní areály pravěku
6.10. 17:00 - 17:45, Masarykova třída 37
Vraťte se s námi v čase do doby neolitu, kdy pravěcí lidé započali novou historickou éru, opředenou stále mnoha tajemstvími. Především nový způsob života a obstarávání potravy měly velký vliv na nově vzniklé stavby, jejichž účel a funkce jsou dodnes nejasné.

Porcelánové arkanum
6.10. 18:00 - 19:00, Masarykova třída 37
Historický náčrt vývoje keramické hmoty s tisíciletou dominancí Číny. Marné evropské snahy o napodobení asijských vzorů v 16. a 17. století s příklady. Tajemství (arkanum) a rozkrytí výroby evropského porcelánu v saské Míšni a první evropské výrobky. Vznik a krátká doba trvání nového arkana s míšeňskou dominancí. Popisy a příklady královské doby porcelánu, kdy si nový materiál mohli dovolit jen vznešení a opravdu bohatí. Konec tajemství a rozšiřování výroby porcelánu v Evropě. Podíl české produkce v 19. století s proměnami manufakturní a tovární výroby, odrazy ve vybavení domácností. Kuriozity a zajímavosti, porcelán všední a sváteční, reprezentace, sběratelství a sbírky.

Tajemný Řím
6.10. 19:00 - 20:00
Řím nejsou jen notoricky známé stavby, ale také četná zákoutí spojená mnohdy s temnou minulostí Věčného města...Další události

Všechny události