Seznam akcí listopad

 • hlavní
 • 31.10.2019
.

Bližší informace

Datum od31.10.2019 10:13
Datum do02.12.2019 10:12
CelodenníNe
Pro studentyNe
Pro veřejnostNe

 

Konference Média, dějiny a společnost 2019

Ve dnech od 5. do 7. 11. se uskuteční konference Média, dějiny a společnost 2019 - Obraz Polska a Poláků v českých médiích. Součástí programu konference je mimo jiné výstava Nezávislé zobrazující osudy polských žen, které psaly dějiny. Výstava je instalována v prostorách Galerie Breda a potrvá do 25. listopadu 2019.

Organizátory konference jsou Fakulta veřejných politik za spolupráce Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

 

 Deutsche Filme an der Schlesischen Universität in Opava

Dne 6. 11. se od 18:00 uskuteční v posluchárně M7 (Masarykova 37), Deutsche Filme a der Schlesischen Universität in Opava: “Vor der Morgenröte“ (2016). Akci pořádá Ústav cizích jazyků.

 

Festival autorského divadla a současného umění

Ve dnech od 8. do 11. 11. se uskuteční v Ostravě festival autorského divadla a současného umění NORMA.  Akci připravuje Ústav bohemistiky a knihovnictví. Více na: https://festivalnorma.cz/cs/NORMA/2019

  

Historikové chystají besedu na téma dětství a dospívání před sametovou revolucí

Dne 12. 11. se od 17:30 v posluchárně H3, Hradecká 17, v rámci akce “Týden vědy a techniky“ uskuteční beseda pro veřejnost na téma Dětství a dospívání před sametovou revolucí. Akci pořádá Ústav historických věd. Vystoupí Prof. PhDr. Jiří Knapík, Ph.D., moderovat bude Mgr. Hana Komárková, Ph.D.

Jedná se o moderovanou diskuzi, která popularizační formou přiblíží, jak se lišilo dětství a mládí v éře socialismu od současnosti, jakým způsobem byla organizována mimoškolní aktivita dětí a mládeže v období od roku 1948 do sametové revoluce.

Debatě s posluchači bude předcházet krátké uvedení do problematiky, představení nejdůležitějších mezníků ve vývoji fenoménu a celkové seznámení se situací v Československu v oblasti péče o výchovu a vzdělávání dětí a mládeže v dané době. V diskuzní části bude prostor pro dotazy publika.

 

Ústav cizích jazyků zve do Kavárny Obecního domu

Dne 12. 11. se od 17:30 uskuteční v Kavárně Obecního domu akce Literaturkreis Deutschsprachige Texte gemeinsam lesen und darüber sprechen - ohne Noten und Uni Atmosphäre. Literární večer nad německy psanými texty s Priv.-Doz. Martinem Maurachem, lektorem Ústav cizích jazyků. Všichni jsou vítáni.


Proměny dramaturgie

Ve dnech od 12. do 13. 11. se uskuteční konference Proměny dramaturgie organizována Ústavem bohemistiky a knihovnictví.

 

Chystá se studentský festival Na cestě

Ve dnech od 13. do 16. 11. se uskuteční v prostorách budovy Hauerova 4 třináctý ročník multižánrového studentského festivalu Na cestě, letos s podtitulem Na cestě za štěstím.

Organizátoři všechny zájemce rádi přivítají i v následujících dnech (14. – 16. 11.) na kterémkoliv představení v rámci festivalu. Program je velmi bohatý, přijede Aleš Cibulka, Jan Přeučil, Eva Hrušková, můžete vidět inscenace Pygmalion nebo Světáci, zazpívat přijede někdejší vítěz X-faktoru Jiří Zonyga či opavská rodačka Genny Ciatti a mnoho dalšího.

Více na: https://www.festivalnaceste.com/

 

Historický klub studentů se podílí na oslavách 17. Listopadu

Historický klub studentů ÚHV FPF SU se 14. 11. podílí na programu u příležitosti slavnostního odhalení památníku k výročí 17. listopadu.

 

Akce Audiovizuální tvorby v Ostravě

Dne 15. 11. se uskuteční na Masarykově náměstí v Ostravě, program k připomenutí 30. výročí pádu totalitního režimu SametOVA!!! AVT spolupracuje na programu (debaty, filmové projekce, komponované pořady, scénická čtení, zážitkové programy).

 

Na vodárně s… Alenou Schillerovou

Dne 15. 11. v 16:30 proběhne akce Na vodárně s… Alenou Schillerovou. Pravidelný diskuzní pořad s ministryní financí v KUPE povede doc. Jiří Siostrzonek, zástupce vedoucího Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě.

 

Samet v literatuře - přednáškový cyklus

pátek 15. 11., 9:30 Opava, U Fortny 10, OC Breda & Weinstein (Galerie Breda FPF SU)
Věková skupina: střední školy, dospělá veřejnost
Téma: jazyk a literatura

Cyklus volně propojených popularizačních pozvánek do světa literární vědy a vzrušujícího hledání podob naší minulosti. První příspěvek se bude věnovat Bohumilu Hrabalovi (Mgr. Jakub Chrobák, Ph.D.) . Druhý (Mgr. Oskar Mainx, Ph.D.) zase ukáže, jak revoltující povaha básnické osobnosti, v toto případě I. M. M. Jirouse, zůstane buřičskou v jakémkoliv ne/lidském řádu. Třetí vstup (Mgr. Stanislava Schuppler, Ph.D.) nás pozve do tajuplného světa autora-samouka Ivana Landsmanna.

Přednášející: Mgr. Jakub Chrobák, Ph.D. Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě, Mgr. Oskar Mainx, Ph.D. Mgr. Stanislava Schupplerová, Ph.D. Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě

Více na: http://www.tydenvedy.cz/program/akce?id=2606&a=samet-v-literature---prednaskovy-cyklus

 

Workshop Tvůrčí psaní pro divadlo a film

Dne 19. 11. se ve 14:00  uskuteční na Hauerově workshop Tvůrčí psaní pro divadlo a film pod vedením MgA. Petra Zelenky (dramatik, scénárista, režisér, držitel Českých lvů).

 

Lange Nacht der kurzen Texte v Klubi Art

Dne 20. 11. se od 18:30 uskuteční v Klubu ART akce 20. Lange Nacht der kurzen Texte. Čtenářský maraton německy psaných textů Lange Nacht der kurzen. Texte se bude již tradičně konat v prostorách Obecního domu. Vítáni jsou čtenáři i posluchači. Vstup volný. Akci pořádá Ústav cizích jazyků.

 

Výstava Jindřicha Štreita v KUPE

Dne 21. 11. v 16:00 proběhne v KUPE výstava Jindřicha Štreita -Paměti tří paneláků: Život jedné komunity. Výstava fotografií z projektu o životě sousedské komunity obyvatel paneláků U Opavice 2-4. Při příležitosti zahájení výstavy bude pokřtěn katalog k projektu, který obsahuje fotografie.

 

Korespondence z exilu

Dne 26. 11. se v 17:00 uskuteční v Městské knihovně v Praze literárně hudebně scénický pořad Korespondence z exilu (Bradbrooková-Vočadlo). Umělecký přednes I. ročníku, pod vedením Hasana Zahiroviće. Více na https://www.mlp.cz/cz/akce/e25840-korespondence-z-exilu/


KDD na festivalu OST-RA-VAR

Ve dnech od 27. 11. do 1. 12. se v Ostravě uskuteční festival OST-RA-VAR - přehlídka ostravských divadel. Účastní se celá KDD. Více na http://www.festivalostravar.cz/

 

Workshop Prezentační dovednosti

Dne 28. 11. se od 16:00 do 17:30 uskuteční workshop Prezentační dovednosti ve spolupráci a firmou OKIN. Akci pořádá Ústav cizích jazyků.

Další události

 • 05.03.

  Reprezentační ples Slezské univerzity 2022

  Po roční neplánované odmlce se opět těšíme na společné setkání na parketu kulturního domu Na Rybníčku, kdy ples naší alma mater patřil k vyvrcholením plesových sezón v Opavě. Držme si palce a buďte s námi u toho! Program připravujeme a brzy zde zveřejníme…

 • 15.02.

  Kniha ve 21. století

  Mezinárodní knihovnická konferenci Kniha ve 21. století, kterou pořádá Ústav bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě a Moravskoslezská vědecká knihovna.

 • 29.10.

  Opavská škola fotografie. Třicet let Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě

  Velký výstava k 30. výročí Institutu tvůrčí fotografie. Výstava bude otevřena v rámci mezinárodního Opolského festivalu fotografie v Galerii současného umění v Opolí 29. 10. 2021 a potrvá do 29. 11. 2021.

 • 13.10.

  Přednáška: Neolitické sídliště s rondelem v Litomyšli – Nedošíně

  Na začátku srpna letošního roku proběhl v Litomyšli – Nedošíně archeologický výzkum Regionálního muzea v Litomyšli a Ústavu archeologie FPF Slezské univerzity v Opavě, který přinesl mimořádná zjištění. Vedoucí Ústavu archeologie FPF doc. PhDr. Vratislav Janák, CSc. veřejnost seznámí s výsledky výzkumu, pohovoří o funkci rondelu i významu této lokality v rámci širších souvislostí.

 • 12.10.

  Opavský páv

  Mezinárodní festival studentských filmů, který spojuje prezentaci toho nejlepšího, co v oblasti krátkometrážního studentského filmu v daném kalendářním období vzniklo, a vzdělávaní v oblasti audiovizuální tvorby.

 • 29.09.

  Workshop o studentských výjezdech Erasmus+

  Rádi byste studovali v cizině, ale nevíte kam vyrazit? Přijďte na Workshop o studentských výjezdech Erasmus+. Dozvíte se informace o studentských mobilitách, přihlašovacích procedurách na zahraniční univerzity, registraci a uznávání zahraničních předmětů a dalších důležitých záležitostech souvisejících s výjezdem. Na workshopu budou představeny novinky programu, jako je např. podpora zeleného cestování - tzv. Green Erasmus. Hostem workshopu bude studentka ÚCJ, která se právě vrátila ze svého studijního pobytu v Německu. Workshop proběhne ve středu 29. září 2021 od 13:30 do 15:00 hod. v H3 (Hradecká 17).

 • 17.09.

  Po třicítce. Třicet let Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě

  Výstava k 30. výročí Institutu tvůrčí fotografie v Městském muzeu v Zabrze. Výstava bude otevřena od 18. 9. do 24. 10. 2021. Zahájení se uskuteční v pátek 17. 9. 2021 v 17.00 hod.

Všechny události