Datum od | 17.07.2024 |
Datum do | 20.07.2024 |
Celodenní | Ano |
Pro studenty | Ano |
Pro veřejnost | Ano |
Jen pro zvané | Ne |
Čtvrtek 18. 7.
12:00 – 12:45 - Jak přežít středověkou medicínu
Mgr. Hana Komárková, Ph.D.
Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Neonemocnět, nezranit se a nejlépe nenarodit se v období od 5. do 15. století. Byly středověké lékařské praktiky opravdu tak drastické? Spoléhala středověká medicína jen na otřepané (ale v mnoha ohledech spolehlivé) "víra tvá tě uzdravila"? Jak se ve středověku řešila otázka psychického zdraví? A kolik bizarních surovin snese dryják? Na tyto a další otázky odpovíme v naší přednášce s praktickými ukázkami obsahu středověké lékárničky!
13:00 – 13:45 – Vítkovice 1893: přijďte je ochutnat a zažít!
prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr.
Kultura a každodennost, jídlo a gastronomie. Vítkovice v době jejich největšího rozkvětu reprezentovaly vzorové proto-město, nabízející svým obyvatelům napříč sociální různorodosti pohodlí, moderní životní styl a také možnost jíst, pít a bavit se podle svých možností, chutí, a také dobových trendů.
14:00 – 14:45 – Ostravsko předindustriální – NPÚ
Mgr. Michal Zezula, Ph.D., Mgr. Romana Rosová, Ph.D., Mgr. Barbara Marethová
Ostrava se v 19. století díky ložiskům černého uhlí stala jedním z hlavních center průmyslové výroby v habsburské monarchii. V předcházejících staletích se jednalo o agrární krajinu, ve které vesnické osídlení doplňovala města menší velikostní kategorie spolu s několika hrady a později zámky jako vrchnostenskými sídly. Od středověku až do moderní doby jednotlivé části dnešního Ostravska přináležely k hned několika historickým zemím, což předurčilo jejich jistou svébytnost. Podrobný obraz středověké a raně novověké historie Ostravy a jejího zázemí vykresluje historický výzkum a stavebně historické a archeologické výzkumy. Intenzivní zástavba poválečných proluk vyvolala v posledních letech několik rozsáhlých archeologických odkryvů, které přinášejí mnoho informací o podobě města před jeho stavební proměnou v 19. a 20. století, a také o hmotné kultuře jeho obyvatel.
15:00 – 15:45 – Industriální a kulturní dědictví Ostravska a Karvinska ve fotografii
Přednáška zaměřená na fotografickou dokumentaci industriálního a kulturního dědictví Ostravsko-karvinského revíru napříč jeho historií. Autor dlouhodobě tyto materiály mapuje a sám téma fotografuje. Výsledkem jeho projektu je kniha Vzhůru do dolů!, jež vyvolala značný zájem. Pozůstatky z hornického prostředí jsou pro nás vzrušující a přitažlivé. V posledních desetiletích se často proměnily v kulturní památky. Fascinují nás také zastaralé a chátrající průmyslové monumenty – zvláštním způsobem totiž kombinují krásu s ošklivostí. Přednáška zprostředkuje atmosféru tohoto podivuhodného důlního světa.
16:00 – 16:45 – Zlatá devadesátá?
Česká pop-kultura devadesátých let
Mgr. Bc. Miloš Zapletal, Ph.D. a Iva Bittová
Devadesátá léta nepochybně znamenala probuzení české populární kultury. Populární a alternativní hudba, film, ale také třeba časopisy pro mládež se svobodně rozvíjely, reagovaly na množství zahraničních podnětů a mnohdy vytvářely nadčasové hodnoty. Na druhou stranu byla devadesátá léta dobou zmatení hodnot, rozčarování, popularizace rasismu a zaplavení veřejného prostoru pornografií a kýčem. Přednáška se pokusí odpovědět na otázku, zda a proč si devadesátá léta v české pop-kultuře zaslouží přívlastek „zlatá“, a především co bychom si z nich měli připomínat a dále rozvíjet.
Pátek 19. 7.
16:00 – 16:45 – Sběratelé kratomu
Mgr. Monika Horsáková, Ph.D., MgA. Ondřej Smékal, Ondřej Wepper a Libor Cinegr
Debata o chystaném dokumentárním filmu zaměřeném na kratom, jeho produkci, dealery a uživatele.
Sobota 20. 7.
17:00 – 17:45 – Umělá inteligence a společnost: mýty a fakta
Mgr. Kamil Matula, Ph.D., Mgr. Anna Novotná, Ph.D.
Zapojte se do diskuze odborníků v oblasti informačního chování o tom, jak se ve společnosti využívá a zneužívá generativní umělá inteligence a jak formuje náš svět. Budeme se věnovat příležitostem, které tato stále aktuálnější technologie přináší, potenciálním rizikům a zásadním etickým úvahám, kterým naše společnost čelí...
Časy se mohou lišit.
Všechny do informatiky a robotiky zapálené studenty středních škol zveme k účasti v 11. ročníku soutěže Opavský Robocup. Také letos soutěžíme o…
Zveme všechny na 12. ročník mezinárodního studentského filmového festivalu Opavský páv.
Na Ústav historických věd dorazí kolegové z Lodze.
Ústav cizích jazyků zve na přehlídku vítězných prací jazykové a dramatické soutěže ve čtení, dramatizaci a filmovém ztvárnění německy psaných textů.
Přijměte pozvání Ústavu informatiky na workshop odborníka z praxe v oblasti kyberbezpečnosti. Zaměříme se na novinky, aktuální trendy i to, jak…
Na Heuerově 4 proběhne profesní workshop s kameramanem Stanislavem Adamem.