• 24.06.2024

Vyhraj vstupenky na Colours of Ostrava!

Poslechni si novou epizodu podcastu Pavillon a vyhraj vstupenky na Colours of Ostrava! Slezská univerzita i letos představí svou SUper stage, která ve dnech 17. až 20. července 2024 nabídne přednášky, workshopy či debaty se zajímavými hosty. O programu, přípravách a zákulisních perličkách se v nové epizodě rozpovídala jedna z organizátorek Lenka Kendeová.
  • 18.06.2024

Zasedání Akademické obce FPF v Opavě 2024

V posluchárně fakultní budovy na Hradecké ulici v Opavě se v pondělí 17. července 2024 konalo, jako již tradičně, zasedání Akademické obce Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Akademičtí pracovníci, studenti i hosté z řad neakademických pracovníků byli seznámeni s činností fakulty za období od června 2023 do června 2024.
  • Ondřej Honka
  • 18.06.2024

Slavnostní otevření kostela sv. Kříže v Javorníku – vsi

Dne 13. 6. proběhla vernisáž a slavnostní otevření kostela sv. Kříže v Javorníku – vsi. Jeho znovuotvoření předcházely rozsáhlé opravy již od roku 2005. Nejprve byla řešena venkovní fasáda a odvodnění základů. Následně proběhl restaurátorský průzkum a výměna podlah. A právě v tuto chvíli byli povoláni na místo dnešní pracovníci Ústavu archeologie – Mgr. Peter Kováčik, Ph.D. s Mgr. Hanou Lafkovou, kteří v té době vedli a dohlíželi na archeologický výzkum jako zaměstnanci společnosti Archaia Olomouc, z.ú.
  • 12.06.2024

Pavillon: Poklad ze školního hřiště

Už jste v ruce drželi opravdový poklad? Proděkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, historička a kurátorka numizmatického pracoviště Slezského zemského muzea v Opavě Ilona Matejko-Peterka to štěstí měla. V nové epizodě podcastu Pavillon nám odhalila fascinující příběh nálezu středověkých mincí, objevených na podzim loňského roku v Opavě.
  • 05.06.2024

Roman Vondrouš bodoval v soutěži nejlepších světových sportovních novinářů

Pedagog a doktorand Institutu tvůrčí fotografie Roman Vondrouš opět získal ocenění mezinárodní úrovně.
  • 05.06.2024

Výstava fotografií Jindřicha Štreita v Parlamentu ČR

Ve středu 22. května 2024 proběhla vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Štreita Ruku v ruce. Touha je zázrak v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Praze.
  • 04.06.2024

Marian Hochel vydal pokračování napoleonské monografie

Pedagog z Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě PhDr. Marian Hochel, Ph.D., vydal pokračování napoleonské monografie, ve které se zaměřil na další významné osobnosti Napoleonovy doby i výzkum artefaktů v českých hradozámeckých fondech.
  • 23.05.2024

Ústav archeologie FPF na vernisáži v Bielsku-Białé

V pátek 26 dubna v podvečerních hodinách se konala v Bielsku-Białé slavnostní vernisáž velké výstavy věnované výsledkům archeologických výzkumů města. Na otevření výstavy byli pozváni též dva zástupci Ústavu archeologie Vratislav Janák a Petr Vojtal.
  • 23.05.2024

10. ročník Opavského Robocupu je úspěšně za námi

jubilejní 10. ročník soutěže v programování robotických systémů pro střední školy Opavský Robocup. Program nabídl přípravně-vzdělávací dopoledne, napínavou soutěžní část a hodnotné věcné ceny.
  • 22.05.2024

Opavský majáles přilákal všechny generace

V Městských sadech proběhl další ročník Opavského majálesu a Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě byla u toho! Návštěvníci si v sobotu 11. května 2024 kromě skvělého hudebního programu užili i doprovodné aktivity v Teva Family zóně. Například ve stánku FPF se mohli zúčastnit lekcí žonglování nebo si otestovat znalosti v popularizačním kvízu.