• 27.03.2024

Studentská konference ÚBK přilákala rekordní počet vystupujících

V úterý 19. března se na půdě Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě po roce konalo pokračování tradiční Studentské vědecké konference Ústavu bohemistiky a knihovnictví. Letošní ročník přilákal neobvykle vysoký počet vystupujících – v učebně M13 na Masarykově třídě zaznělo hned patnáct příspěvků, což bylo v porovnání třeba s loňským ročníkem takřka dvojnásobek. Mezi vystupujícími byli studenti a studentky různých zaměření i v různých fázích studia, od prvního ročníku bakalářských programů až po závěrečné ročníky z navazujícího magisterského studia.
  • 25.03.2024

S novou epizodou Pavillonu se vydáte po stopách Komenského

Zaposlouchejte se do inspirativních myšlenek a povídání o životě jednoho z největších českých myslitelů, posledního biskupa Jednoty bratrské, filozofa a spisovatele Jana Amose Komenského. Nová epizoda podcastu Pavillon Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě je právě online!
  • Lukáš Wicha
  • 20.03.2024

Slavnostní premiéra filmu Petra Jančárka „Tady Havel, slyšíte mě?“

V pondělí, 18. 3. 2024 se za účasti českého prezidenta Petra Pavla, slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a rektora Slezské univerzity v Opavě docenta Tomáše Gongola s manželkou uskutečnila v Jízdárně Pražského hradu premiéra časosběrného filmového dokumentu našeho pedagoga Petra Jančárka „Tady Havel, slyšíte mě?“. V kinech budete moci film zhlédnout od 11. dubna a na podzim se můžete těšit na speciální promítání filmu v Opavě, na němž bude přítomný i sám autor.
  • 18.03.2024

Studujte na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě vám otevírá dveře do světa vzdělání a přináší širokou nabídku studijních programů, tak nenechávejte podání přihlášky na poslední chvíli a přidejte se k nám! Přihlášky přijímáme do 31. března 2024.
  • Karin Martínková
  • 14.03.2024

Budoucnost ovlivněná umělou inteligencí – historie

Jedním z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších technologických trendů poslední dekády je rozhodně umělá inteligence. Umělá inteligence, často označovaná zkratkou AI (z anglického Artificial Intelligence), je obor informatiky, který se zabývá vytvářením systémů schopných provádět úkoly, které by jinak vyžadovaly lidskou inteligenci. V posledních letech jsme byli svědky exploze zájmu a využití umělé inteligence ve všech oblastech lidského života, od zdravotnictví přes obchod až po zabývání se environmentálními problémy. Tato obrovská popularita AI je dána nejenom jejími slibnými možnostmi, ale také stále se rozvíjejícími technologiemi, které umožňují její praktické využití ve všedním životě. V nových dílech Dobré vědět se podíváme na to, co vlastně umělá inteligence je, proč se stala tak populární a jaký vliv má na naši současnou společnost.
  • 05.03.2024

Tradiční Open Day na FPF

Přijďte objevit důvody, proč je Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě ideálním místem pro váš budoucí studentský život. Zveme vás v sobotu 9. března 2024 do fakultní budovy v Hauerově ulici, kde se od 9:30 do 13:30 hodin uskuteční tradiční Den otevřených dveří. Budete mít možnost setkat se s vyučujícími i studenty, získáte spoustu informací z první ruky a uděláte si jasnou představu o tom, zda je vámi zvolený studijní program ten správný!
  • Adéla Pluhaříková
  • 05.03.2024
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Komenský se představí citáty i filmem

Na sklonku března si každoročně připomínáme narození jednoho z největších českých myslitelů, jazykovědce, filozofa a spisovatele Jana Amose Komenského. V předvečer výročí, ve středu 27. března, bude v 17 hodin v UniPointu v OC Breda zahájena výstava jeho citátů. Myšlenky tohoto velikána, který je považován za zakladatele moderní pedagogiky a je nazýván Učitelem národů, budou univerzitní centrum zdobit až do 28. dubna.
  • 27.02.2024

Open Day na Ústavu historických věd a Ústavu archeologie

Pozor, pozor! Nezapomeňte na poslední ústavní Open Days! Přijďte 28. února 2024 na Masarykovu třídu 37, kde získáte nejen informace o studiu na Ústavu historických věd a Ústavu archeologie, ale také budete mít možnost prohlédnout si jejich pracoviště!
  • 26.02.2024

FPF je opět součástí K21

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě vás zve na knihovnickou konferenci s názvem Kniha ve 21. století, která se uskuteční 20. a 21. března 2024 v prostorách Moravskoslezské vědecké knihovny a City Campusu v Ostravě. Tématem letošního ročníku je Od čtenářství k umělé inteligenci. Čeká vás bohatý a zajímavý program, který zahrnuje například ukázkovou lekci trénování paměti, exkurzi v prostorách Univerzitní knihovny Ostravské univerzity a mnoho dalšího.
  • 15.02.2024

Open Day na Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby

Klapka, kamera, akce! Pokud jste filmový nadšenec a sníte o kariéře kameramana, střihače nebo zvukaře, máme pro vás skvělou zprávu! Již v pátek 16. února se na Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby koná Open Day, kde získáte konkrétní informace nejen o obsahové náplni studijních programů Audiovizuální tvorba a Historická dokumentaristika a mediální prezentace dějin, ale také o podmínkách přijímacího řízení nebo o možném uplatnění v praxi.