Kdo se přihlásí na Matematický ústav v Opavě, neprohloupí - 1

  • David Slosarczyk
  • 20.01.2024
Nad čím uvažují ti, kdo přemýšlí o studiu na Matematickém ústavu (MÚ) v Opavě? Těch otázek na dnech otevřených dveří nebo při besedách na středních školách nejen před prvním kolem přijímacího řízení je víc. Co vůbec profese matematika obnáší? Jak vypadá studium vysokoškolské matematiky? A jak se může absolvent uplatnit v praxi? Zkusíme postupně odpovědět.
Na počátku tím, jak vypadá teorie. „Absolventi Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě se mohou uplatnit v široké škále pozic z oblastí informatiky, zpracování dat, programování a modelování, dále v bankovnictví či také v oblasti ekonomiky, obchodu a marketingu, krizového řízení, ochrany obyvatelstva, majetku a osob. Matematický ústav nabízí všechny tři stupně vysokoškolského vzdělání, od bakalářského přes navazující magisterské až po doktorský studijní program. Ze specializací, mezi nimiž může uchazeč volit, zmiňme Matematické metody v ekonomii a Matematické metody v krizovém řízení, které jsou svým zaměřením, skladbou předmětů a provázaností s praxí unikátní v České republice.

Studuj ekonomii v Opavě! (neoficiální web pro zájemce o studium Matematických metod v ekonomii)
Studuj matiku! (neoficiální web pro zájemce o studium na Matematickém ústavu v Opavě)

Absolvent bakalářského studijního programu Matematika je vybaven znalostmi základních matematických disciplín, principů matematického uvažování, logického a kritického myšlení, vztahů a souvislostí mezi jednotlivými odvětvími matematiky, programování a matematického softwaru. Je schopen pokračovat v navazujícím magisterském studiu v matematických a příbuzných oborech, či se uplatnit v oblasti informatiky, zpracování dat, programování a modelování, v bankovnictví, u specializace Matematické metody v ekonomii, resp. Matematické metody v krizovém řízení také v oblasti ekonomiky, obchodu a marketingu, resp. krizového řízení a ochrany obyvatelstva, majetku a osob.“

Tak se o uplatnění absolventů mluví v oficiálních dokumentech. Dnes to chceme prezentovat těmi, kdo stojí u některých specializací MÚ. Ještě než promluví, chceme upozornit na jednoho absolventa zvláště. Je to matematik RNDr. David Pokluda, Ph.D., který se po absolutoriu uplatnil co do vzdálenosti určitě nejdál, až v zámoří, kde pracuje v USA ve firmě Microsoft (začal na postu junior software design engineer). I když se matematice už moc nevěnuje, protože tíhne k novým IT technologiím a postupům, vždy zdůrazňuje, že mu studium v Opavě dalo analytické myšlení.

Na MÚ je v současnosti studium předně postaveno tak, aby se ze základny postupně budovala pyramida. Tou základnou kompetenčního modelu studia jsou tedy bakalářské specializace. Na úvod jde o teoretickou matematiku v oboru Obecná matematika a potom dále specializace aplikační matematiky v oborech Matematické metody a modelování, Matematické metody v ekonomii a Matematické metody v krizovém řízení. Ponechme nyní stranou Obecnou matematiku a věnujme se oborům aplikační matematiky, které plně přímo souvisí s praxí.

„Nejenže jsou v těchto oborech v průběhu studia praxe dokonce dvě, ale navíc jsou těsně provázány s bakalářskou prací,“ říká David Slosarczyk, pracovník MÚ. „A to konkrétně, že bakalářská práce vlastně dokladuje absolvovanou praxi, tedy takovou kvalitu řešení určitého problému, které je matematicky obhajitelné. Silnou argumentací je tedy tvůrčí přínos optimalizaci výroby ve firmách a společnostech, a tak celkové posilování ekonomiky regionu, což byl vlastně jeden z prvotních důvodů vzniku nové univerzity ve Slezsku,“ připomíná D. Slosarczyk.

Jaká je tedy uplatnitelnost absolventů MÚ? „Široká veřejnost má povědomost, že studium matematiky je sice potřebné, ale většinou se mu chce vyhnout. Tuto skutečnost chceme prolomit větší publicitou a příklady, jimiž by se zviditelnila dopadovost matematiky a jejích vysokoškolských absolventů, kteří jsou právě těmi, kdo zesilují efekty studia matematických věd,“ zdůrazňuje D. Slosarczyk a vyzdvihuje aktuální význam opavského pracoviště matematiků na Slezské univerzitě i tím, že v nedávné době MÚ připravil k akreditaci zcela novou specializaci bakalářského studia. „Abych něco nezakřikl, ale vše je na dobré cestě. A mohu prozradit, že jde o specializaci, v níž se snoubí matematika s informatikou, ekonomií i krizovým řízením,“ dodává D. Slosarczyk.

Z bakalářského studia lze na MÚ postoupit na magisterské a dále na doktorské studium. To je pro ty, kteří třeba uvažují o středoškolském učitelském zaměření, případně o celoživotní akademické dráze. I tyto příklady jsou tu zcela živé, vždyť například tři současní zástupci ředitele jsou bývalí úspěšní studenti MÚ, kteří se po absolvování studia habilitovali a zastávají odpovědné posty ve vedení třetí součásti Slezské univerzity, jež letošním lednem vstoupila do jubilejního roku existence. Matematický ústav prosperuje v Opavě už čtvrt století!

„Uplatnitelnost? O těch, kdo na našem pracovišti studium zvládnou, nemám pochyby. Praxe se jistě bude nejdříve a nejvíce ptát, co umějí. Myslím, že už v průběhu vysoké školy mají velké šance a široké možnosti. Třeba ne rovnou v Microsoftu za mořem, ale tam, kde doma hledají ty, kdo mají jak potřebné znalosti, tak aktivní přístup k novým poznatkům, na něž mohou úspěšně navázat ze studia. Vždyť se dnes každá firma zabývá zpracováním a vyhodnocením dat, predikcí, prevencí před vznikem krizí, jejich následným řešením a snižováním těch důsledků, pokud v případě krize vzniknou. A přesně toto je místo pro naše absolventy,“ konstatuje Ing. Katarína Petrlová, Ph.D., vedoucí oddělení aplikované matematiky MÚ. (um)