Planetární stezka Opavskem bude nově rozšířena

• David Slosarczyk
  • 15.05.2024
Známá novodobá turistická atrakce Opavska - planetární stezka Sluneční soustavy - se nyní dále rozšiřuje. Tentokrát prostřednictvím planetky Černohorský, která bude nově umístěna na Bezručově náměstí, proti vstupu do budovy Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity, kde je situován také Fyzikální ústav v Opavě.
Prof. RNDr. Martin Černohorský, CSc. (1923-2024), profesí vysokoškolský učitel fyziky, byl první rektorem Slezské univerzity v Opavě a jeho pracovna byla situována právě v první univerzitní budově na Bezručově náměstí 13. „Planetka Černohorský (5268) je nepatrnou nepravidelnou planetkou hlavního pásu o maximálním průměru devíti kilometrů. Umístění v našem modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektoru Slezské univerzity v Opavě,“ uvedl za organizátory této události David Slosarczyk z Matematického ústavu v Opavě.

Odhalení planetky Černohorský se připravuje na úterý 21. května. Poprvé ji uvidí všichni účastníci v 11.15 hodin. Nevšední setkání obdivovatelů astrofyziky a astronomie si nenechají ujít ani mnohé osobnosti regionu, např. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Ing. Jaroslav Kania, primátor města Opavy Ing. Tomáš Navrátil a v neposlední řadě rovněž významní představitelé a vědečtí pracovníci Slezské univerzity, rektor univerzity doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D., ředitel Matematického ústavu prof. RNDr. Miroslav Engliš, DrSc., a ředitel Fyzikálního ústavu prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc.

„Rád bych všem, kdo se podíleli na organizaci nejnovějšího rozšíření opavské planetární stezky, poděkoval, především neúnavnému iniciátorovi Petru Pavlíčkovi, absolventu Univerzity Palackého v Olomouci, středoškolskému učiteli matematiky a fyziky a někdejšímu řediteli Mendelova gymnázia v Opavě, a také Moravskoslezskému kraji za poskytnutou dotaci,“ doplnil Slosarczyk. „Po loňském pojmenování univerzitní auly Aulou Martina Černohorského v budově rektorátu Na Rybníčku bude tedy model planetky připomínat jednu z největších osobností Opavy a celého Opavska po roce 1989,“ potvrdil D. Slosarczyk.(um)